Tirreno-Adriatico Results - Stage 7

News & Results

03/15/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Alessandro Petacchi wins ahead of Mario Cipollini. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Alessandro Petacchi wins ahead of Mario Cipollini. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tirreno-Adriatico Results - Stage 7

Petacchi strikes again; Freire takes overall win and ProTour lead.

 


 


 


 



 

March 15, 2005: San Benedetto Del Tronto - San Benedetto Del Tronto (165 km):
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo        04:23:22

2 Mario Cipollini (Ita) Liquigas-Bianchi                                     

3 Danilo Hondo (Ger) Gerolsteiner                                           

4 Stuart O'grady (Aus) Cofidis Le Credit Par Telephone                      

5 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                               

6 Mark Renshaw (Aus) Francaise Des Jeux                                     

7 Ivan Quaranta (Ita) Domina Vacanze                                        

8 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                         

9 Paolo Bettini (Ita) Quick Step                                            

10 Giosu? Bonomi (Ita) Lampre-Caffita                                       

11 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                          

12 Crescenzo D'amore (Ita) Acqua Sapone-Adria Mobil                         

13 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel                                 

14 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                        

15 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                            

16 Aart Vierhouten (Ned) Davitamon-Lotto                                    

17 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                                  

18 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                    

19 George Hincapie (USA) Discovery Channel                                  

20 Serhiy Honchar (Ukr) Domina Vacanze                                      

21 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                                

22 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua Sapone-Adria Mobil                           

23 Baden Cooke (Aus) Francaise Des Jeux                                     

24 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                               

25 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua Sapone-Adria Mobil                           

26 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                                  

27 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis Le Credit Par Telephone               

28 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                                        

29 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi                               

30 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner                                        

31 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                            

32 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Caffita                                      

33 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone-Adria Mobil                          

34 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Euskaltel-Euskadi                           

35 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                          

36 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Wurth                             

37 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                          

38 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                           

39 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel                                   

40 Frederic Guesdon (Fra) Francaise Des Jeux                                

41 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team                                     

42 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                            

43 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo                                         

44 Michele Gobbi (Ita) Domina Vacanze                                       

45 Jan Hruska (Cze) Liberty Seguros-Wurth                                    

46 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Wurth                             

47 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                                   

48 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                                     

49 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne                 

50 Angel Vicioso Arcos (Spa) Liberty Seguros-Wurth                          

51 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                           

52 Matthew Wilson (Aus) Francaise Des Jeux                                  

53 Nicolas Inaudi (Fra) Cofidis Le Credit Par Telephone                     

54 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                                 

55 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step                                       

56 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas-Bianchi                                  

57 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                                       

58 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel                                    

59 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                                

60 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                              

61 Mikel Pradera Rodriguez (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne             

62 Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi                      

63 Ren? Andrle (Cze) Liberty Seguros-Wurth                                  

64 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel                                    

65 Josu Silloniz Aresti (Spa) Euskaltel-Euskadi                              

66 Rolf Aldag (Ger) T-Mobile Team                                           

67 Danilo Di Luca

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment