2010 Tour de Romandie Results - Stage 5

News & Results

05/2/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Tour de Romandie Results - Stage 5

Alejandro Valverde wins final stage and 2010 Tour de Romandie.

May 2, 2010: Tour de Romandie / Tour of Romandy 2010: Sion - Sion (122 km):
1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne       03:36:19
2 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi
3 Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini
4 Denis Menchov (Rus) Rabobank
5 Tiago Machado (Por) Team Radioshack 0:00:23
6 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
7 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack
8 Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam
9 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
10 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia
11 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia
12 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo 0:01:39
13 Christophe Moreau (Fra) Caisse d'Epargne
14 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
15 Jeremy Roy (Fra) Française Des Jeux
16 Jose Luis Rubiera Vigil (Spa) Team Radioshack
17 Bauke Mollema (Ned) Rabobank
18 Christian Vande Velde (USA) Garmin - Transitions
19 Remy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux
20 Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto
21 Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto
22 Dario David Cioni (Ita) Sky Professional Cycling Team
23 Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank
24 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
25 Haimar Zubeldia (Spa) Team Radioshack
26 Soler Hernandez (Col) Caisse d'Epargne 0:01:45
27 Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team
28 Fabio Felline (Ita) Footon-Servetto 0:04:11
29 Branislau Samoilau (Blr) Quick Step 0:04:13
30 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
31 Artem Ovechkin (Rus) Team Katusha 0:04:17
32 Marco Marzano (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:04:18
33 Thibaut Pinot (Fra) Française Des Jeux
34 Paulinho S M M (Por) Team Radioshack 0:06:03
35 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto
36 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Euskaltel - Euskadi
37 Serge Pauwels (Bel) Sky Professional Cycling Team 0:06:41
38 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto
39 Alexandr Pliuschin (Mda) Team Katusha 0:06:43
40 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
41 Arthur Vichot (Fra) Française Des Jeux
42 Alexandre Moos (Swi) BMC Racing Team
43 Dmitry Kozontchuk (Rus) Rabobank 0:06:45
44 Michael Schaer (Swi) BMC Racing Team
45 Adriano Malori (Ita) Lampre-Farnese Vini 0:09:14
46 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
47 Johannes Froehlinger (Ger) Team Milram
48 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
49 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Doimo 0:09:30
50 Volodymir Gustov (Ukr) Cervélo TestTeam
51 Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas-Doimo
52 Ben Swift (GBr) Sky Professional Cycling Team 0:12:00
53 Matthew Busche (USA) Team Radioshack
54 Andre Steensen (Den) Team Saxo Bank
55 Mathias Frank (Swi) BMC Racing Team
56 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
57 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale 0:13:29
58 Travis Meyer (Aus) Garmin - Transitions
59 Gianpaolo Caruso (Ita) Team Katusha
60 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana
61 Mauricio Ardila Cano (Col) Rabobank
62 Nicolas Portal (Fra) Sky Professional Cycling Team 0:16:05
63 Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo
64 Aranburu Markel Irizar (Spa) Team Radioshack
65 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel - Euskadi
66 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale
67 Matthias Russ (Ger) Team Milram
68 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
69 Francis Mourey (Fra) Française Des Jeux
70 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:20:00
71 Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi
72 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi
73

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment