Giro d'Italia Results - Stage 19

News & Results

05/31/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Simoni takes his third win. I am invincible! Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Simoni takes his third win. I am invincible! Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Giro d'Italia Results - Stage 19

Simoni takes stage; maintains overall lead


Stage 19 results:
1 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco    06:20:05
2 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                           0.03
3 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
4 Andrea Noe' (Ita) Alessio                                 0.10
5 Franco Pellizotti (Ita) Alessio                           0.13
6 Wladimir Belli (Ita) Lampre                               0.21
7 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre                             0.27
8 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
9 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI               0.36
10 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo               0.39
11 Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino       0.44
12 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
13 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                       0.46
14 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
15 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                          1.04
16 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio                          1.20
17 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
18 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
19 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
20 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat
21 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                     1.29
22 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
23 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com                             1.37
24 Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips             1.38
25 Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat
26 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat                        1.51
27 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron            2.02
28 Daniel Clavero (Spa) Mercatone Uno - Scanavino
29 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
30 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-SO.DI                2.37
31 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack                  2.58
32 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco                  3.24
33 Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino          3.29
34 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanc     3.38
35 Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia                3.48
36 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat                       4.25
37 Sergio Barbero (Ita) Lampre                              4.36
38 Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
39 Francesco Vila Errandonea (Spa) Lampre                   4.40
40 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
41 Gianluca Tonetti (Ita) Tenax                             4.44
42 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco                    4.47
43 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia             5.15
44 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca      5.34
45 Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago      7.11
46 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
47 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
48 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
49 Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
50 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
51 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
52 Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
53 Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
54 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
55 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
56 Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
57 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
58 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
59 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
60 Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
61 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
62 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
63 Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
64 Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
65 Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago           8.23
66 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca              10.01
67 Denis Lunghi (Ita) Alessio                              10.14
68 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
69 Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
70 Julian Usano Martinez (Spa) Kelme-Costa Blanca          10.17
71 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo        10.24
72 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
73 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
74 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
75 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
76 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave          12.15
77 Fabio Baldato (Ita) Alessio                             14.31
78 Paolo Fornaciari

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment