Paris-Nice Results - Stage 5

News & Results

03/14/2008| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Paris-Nice Results - Stage 5

Barredo wins stage; Gesink leads overall.

Stage 5: March 14, 2008: Althen des Paluds - Sisteron (173 km):
1 Carlos Barredo (Spa) Quick Step       03:58:01
2 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                               0.04
3 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Scott                        
4 Christophe Moreau (Fra) Agritubel                             
5 Pierre Rolland (Fra) Crédit Agricole                          
6 Simon Gerrans (Aus) Crédit Agricole                        1.33
7 Maxime Monfort (Bel) Cofidis                                  
8 Alexandre Botcharov (Rus) Crédit Agricole                     
9 Ivan Santaromita (Swi) Liquigas                               
10 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne                        
11 Aurélien Passeron (Fra) Saunier Duval-Scott                  
12 Eduardo Gonzalo (Spa) Agritubel                              
13 José Luis Arrieta (Spa) Ag2r-La Mondiale                  1.42
14 Thor Hushovd (Nor) Crédit Agricole                        2.15
15 Claudio Corioni (Ita) Liquigas                               
16 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                        
17 Enrico Franzoi (Ita) Liquigas                                
18 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step                              
19 Jérôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom                         
20 Andreas Klier (Ger) High Road                                
21 Juan Manuel Gárate (Spa) Quick Step                          
22 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                           
23 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                 
24 Lilian Jégou (Fra) Française des Jeux                        
25 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r-La Mondiale                     
26 Yaroslav Popovych (Ukr) Silence-Lotto                        
27 Peter Velits (Svk) Team Milram                               
28 Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel-Euskadi                        
29 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step                          
30 Josep Jufré (Spa) Saunier Duval-Scott                        
31 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre                                
32 Paolo Bossoni (Ita) Lampre                                   
33 Nicolas Portal (Fra) Caisse d'Epargne                        
34 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                      
35 Bobby Julich (USA) Team CSC                                  
36 Yann Huguet (Fra) Cofidis                                    
37 Clément L'Hottelerie (Fra) Skil-Shimano                      
38 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre                                 
39 Juan Antonio Flecha (Spa) Rabobank                           
40 Luis León Sánchez (Spa) Caisse d'Epargne                     
41 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                               
42 Stéphane Goubert (Fra) Ag2r-La Mondiale                      
43 Alexander Efimkin (Rus) Quick Step                           
44 Juan José Cobo (Spa) Saunier Duval-Scott                     
45 Bingen Fernández (Spa) Cofidis                               
46 Cyril Dessel (Fra) Ag2r-La Mondiale                          
47 Morris Possoni (Ita) High Road                               
48 Hubert Dupont (Fra) Ag2r-La Mondiale                         
49 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                         
50 Dmitriy Fofonov (Kaz) Crédit Agricole                        
51 Simon Spilak (Slo) Lampre                                    
52 Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto                        
53 Sandy Casar (Fra) Française des Jeux                         
54 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto                              
55 Jurgen Van den Broeck (Bel) Silence-Lotto                    
56 Nicolas Jalabert (Fra) Agritubel                             
57 Trent Lowe (Aus) Slipstream Chipotle - H30                   
58 Alberto Losada (Spa) Caisse d'Epargne                        
59 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto                            
60 Iouri Trofimov (Rus) Bouygues Telecom                        
61 José Alberto Benítez (Spa) Saunier Duval-Scott               
62 Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux                     
63 Damiano Cunego (Ita) Lampre                                  
64 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC                             
65 Danny Pate (USA) Slipstream Chipotle - H30                   
66 Michael Albasini (Swi) Liquigas                              
67 Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi                  
68 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel                            
69 Bernhard Kohl (Aut) Gerolsteiner                             
70 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom                      
71 Fränk Schleck (Lux) Team CSC                                 
72 Christophe Le Mevel (Fra) Crédit Agricole                    
73 Beñat Intxausti (Spa) Saunier Duval-Scott                    
74 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                    
75 Rémi Pauriol (Fra) Crédit Agricole                           
76 Bernhard Eisel (Aut) High Road                               
77 David Moncoutié (Fra) Cofidis                                
78 David López García (Spa) Caisse d'Epargne                    
79 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne                          
80 Benoît Vaugrenard (Fra) Française des Jeux                   
81 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step                              
82 Björn Schröder (Ger) Team Milram                          3.28
83 Servais Knaven (Ned) High Road                            4.46
84 Markus Eichler (Ger) Team Milram                          5.48
85 Matteo

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment