Tour de France Results - Stage 15

News & Results

07/18/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Frank Schleck (Team CSC) takes the win. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Frank Schleck (Team CSC) takes the win. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tour de France Results - Stage 15

Schleck wins first mountain stage in Alps; Landis takes overall lead.

 

 

 

 


Please visit our sponsors.

 

July 18, 2006: Gap ? l?Alpe d?Huez ( 186 km ):
1 Frank Schleck (Lux) Team CSC        04:52:22

2 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                             0.11

3 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                          1.10

4 Floyd Landis (USA) Phonak                                                   

5 Andreas Kl?den (Ger) T-Mobile                                                

6 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval                                    1.14

7 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis                                           1.18

8 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile                                            1.28

9 Carlos Sastre (Spa) Team CSC                                           1.35

10 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                   1.49

11 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                        2.21

12 Michael Rasmussen (Den) Rabobank                                            

13 Pietro Caucchioli (Ita) Cr?dit Agricole                                    

14 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears              2.49

15 Michael Rogers (Aus) T-Mobile                                               

16 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                          

17 Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis                                            

18 Axel Merckx (Bel) Phonak                                                2.56

19 Cyril Dessel (Fra) AG2R-Prevoyance                                 3.04

20 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                                    

21 Mikel Astarloza (Spa) AG2R-Prevoyance                            3.07

22 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears             3.18

23 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval                                  3.24

24 David De
La Fuente (Spa) Saunier Duval                           3.36

25 Christophe Moreau (Fra) AG2R-Prevoyance                        3.48

26 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                                     

27 Jos? Luis Arrieta (Spa) AG2R-Prevoyance                           4.11

28 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi                            4.31

29 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel                                  

30 George Hincapie (USA) Discovery Channel                                    

31 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                             

32 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                              5.15

33 Vladimir Karpets (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears          5.16

34 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                         

35 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                         

36 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                     

37 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                           

38 Stephane Goubert (Fra) AG2R-Prevoyance                                     

39 Iker Camano (Spa) Euskaltel-Euskadi                                        

40 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                                    

41 Juan Miguel Mercado (Spa) Agritubel                                        

42 Christian Vandevelde (USA) Team CSC                                         

43 Koos Moerenhout (Ned) Phonak                                               

44 Beno?t Salmon (Fra) Agritubel                                           6.30

45 David Moncouti? (Fra) Cofidis                                               

46 Patxi Vila (Spa) Lampre-Fondital                                        7.08

47 Moises Duenas (Spa) Agritubel                                           7.15

48 Jos? Azevedo (Por) Discovery Channel                                       

49 Giuseppe Guerini (Ita) T-Mobile                                            

50 Alexandre Botcharov (Rus) Cr?dit Agricole                               7.50

51 Christophe Rinero (Fra) Saunier Duval                                      

52 S?bastien Joly (Fra) Francaise Des Jeux                                 7.51

53 Jos? Angel Gomez (Spa) Saunier Duval                                    8.34

54 Thomas L?vkvist (Swe) Francaise Des Jeux                                8.39

55 David Millar (GBr) Saunier Duval                                        9.06

56 Bj?rn Schr?der (Ger) Milram                                                

57 Alexandre Moos (Swi) Phonak                                            10.10

58 Sylvain Calzati (Fra) AG2R-Prevoyance                                  10.52

59 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval                                     10.53

60 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                            11.34

61 Patrice Halgand (Fra) Cr?dit Agricole                                  11.52

62 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile                                        12.20

63 Bram Tankink (Ned) Quick-Step-Innergetic                            12.26

64 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                              13.52

65 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                      14.11

66 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel                                  15.56

67 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux                                       

68

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment