2010 Vuelta Ciclista al Pais Vasco Results - Stage 1

News & Results

04/5/2010| 0 comments
by Roadcycling.com

2010 Vuelta Ciclista al Pais Vasco Results - Stage 1

Alejandro Valverde wins stage 1 of the 2010 Tour of the Basque Country.

Cycling - Basque Country Tour

Cycling - Basque Country Tour

Cycling - Basque Country Tour

Watch 2010 Tour of the Basque Country video highlights in our Roadcycling.com videos section and watch the race live at www.universalsports.com/cycling.

April 5, 2010: Tour of the Basque Country: Zierbena - Zierbena (155 km):
1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne       03:57:58
2 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
3 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Transitions
4 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Katusha
5 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto
6 Rigoberto Uran Uran (Col) Caisse d'Epargne
7 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Team Radioshack
8 Daniel Martin (Irl) Garmin - Transitions
9 Benat Intxausti Elorriaga (Spa) Euskaltel - Euskadi
10 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
11 Ben Hermans (Bel) Team Radioshack
12 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
13 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha
14 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto
15 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team HTC - Columbia
16 Kevin Seeldraeyers (Bel) Quick Step
17 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Farnese Vini
18 Robert Gesink (Ned) Rabobank
19 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia
20 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
21 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
22 Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank
23 Christopher Horner (USA) Team Radioshack
24 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
25 Laurent Didier (Lux) Team Saxo Bank 0:01:39
26 Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team
27 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha
28 Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel - Euskadi
29 Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Doimo
30 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
31 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi
32 Dario Cataldo (Ita) Quick Step
33 David Loosli (Swi) Lampre-Farnese Vini
34 Paul Martens (Ger) Rabobank
35 David Lopez Garcia (Spa) Caisse d'Epargne
36 Paolo Tiralongo (Ita) Astana
37 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto
38 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi
39 Eros Capecchi (Ita) Footon-Servetto
40 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
41 Evgeny Petrov (Rus) Team Katusha
42 Peter Velits (Svk) Team HTC - Columbia
43 Bradley Wiggins (GBr) Sky Professional Cycling Team
44 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne
45 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
46 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team
47 Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux
48 Christian Knees (Ger) Team Milram 0:02:40
49 Matthias Brandle (Aut) Footon-Servetto
50 Manuel Vazquez Hueso (Spa) Andalucia - Cajasur
51 Marcos Garcia (Spa) Xacobeo Galicia
52 Dominik Nerz (Ger) Team Milram
53 Alexandr Pliuschin (Mda) Team Katusha
54 Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucia - Cajasur
55 Serafin Martinez (Spa) Xacobeo Galicia
56 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
57 Jose Alberto Benitez Roman (Spa) Footon-Servetto
58 Peter Stetina (USA) Garmin - Transitions
59 David Garcia Da Pena (Spa) Xacobeo Galicia
60 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
61 Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo
62 Stephen Cummings (GBr) Sky Professional Cycling Team
63 Andrey Zeits (Kaz) Astana
64 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank
65 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
66 Rene Mandri (Est) AG2R La Mondiale
67 Bram Tankink (Ned) Rabobank
68 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack
69 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
70 Simone Ponzi (Ita) Lampre-Farnese Vini
71 José Angel Gomez Marchante (Spa) Andalucia - Cajasur
72 Guillaume Bonnafond

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment