Tour of Switzerland Results - Stage 3

News & Results

06/15/2004| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tour of Switzerland Results - Stage 3

Hunter claims stage win; Ullrich leads overall.

81 Massimiliano Gentili (Ita) Domina Vacanze                        
82 Patrick Calcagni (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie     7.28
83 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre                                  
84 Claus Michael Moller (Den) Alessio-Bianchi                       
85 Geert Verheyen (Bel) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf            
86 Christophe Stevens (Bel) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf        
87 Gianluca Bortolami (Ita) Lampre                                  
88 Roger Hammond (GBr) MrBookmaker.com-Palmans                      
89 Aur?lien Clerc (Swi) Quick.Step-Davitamon                        
90 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio-Bianchi                          
91 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                                
92 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                  
93 Damien Nazon (Fra) Credit Agricole                               
94 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                    
95 Salvatore Commesso (Ita) Saeco                                8.18
96 Antonio Bucciero (Ita) Saeco                                     
97 Gerrit Glomser (Aut) Saeco                                       
98 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                               
99 Glenn d'Hollander (Bel) Lotto-Domo                               
100 Christophe Detilloux (Bel) Lotto-Domo                           
101 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo                               
102 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                     
103 Marco Zanotti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie          
104 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                               
105 S?bastien Hinault (Fra) Credit Agricole                         
106 Jan Boven (Ned) Rabobank                                        
107 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank                            9.12
108 Andoni Aranaga Azkune (Spa) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf
109 Gerben L?wik (Ned) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf             
110 Simone Bertoletti (Ita) Lampre                                  
111 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir                  
112 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                     
113 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval-Prodir                 
114 Ben Day (Aus) MrBookmaker.com-Palmans                           
115 Ruslan Ivanov (Mda) Alessio-Bianchi                             
116 Marco Milesi (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie           
117 Timothy Jones (Zim) Domina Vacanze                              
118 Martin Hvastija (Slo) Alessio-Bianchi                           
119 Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo                                 
120 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                    
121 Wim Vansevenant (Bel) Lotto-Domo                                
122 Robert F?rster (Ger) Gerolsteiner                               
123 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo                                  
124 Andris Nauduzs (Lat) Domina Vacanze                             
125 Fabrizio Guidi (Ita) Team CSC                                   
126 Tristan Hoffman (Ned) Team CSC                                  
127 Bart Voskamp (Ned) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf             
128 Raffaele Ferrara (Ita) Alessio-Bianchi                          
129 Fabio Baldato (Ita) Alessio-Bianchi                             
130 Bradley Wiggins (GBr) Credit Agricole                           
131 Gian Matteo Fagnini (Ita) Domina Vacanze                        
132 Bert Hiemstra (Ned) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf            
133 Tobias Steinhauser (Ger) T-Mobile Team                    10.10
134 Fabian Cancellara (Swi) Fassa Bortolo                       10.26
135 Francesco Chicchi (Ita) Fassa Bortolo                       12.20
136 Jeremy Hunt (GBr) MrBookmaker.com-Palmans             12.38
137 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                             13.19
DNF John Gadret (Fra) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf              
DNF David Clinger (USA) Domina Vacanze                              
DNF Bram Tankink (Ned) Quick.Step-Davitamon                         
DNF Luca Paolini (Ita) Quick.Step-Davitamon                         
DNF Alberto Loddo (Ita) Saunier Duval-Prodir

Overall rankings after stage 3:
1 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team       12:01:49
2 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems           0.02
3 Fabian Jeker (Swi) Saunier Duval-Prodir                       0.06
4 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie     0.07
5 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir            0.08
6 Bobby Julich (USA) Team CSC                                    0.24
7 Alexandr Kolobnev (Rus) Domina Vacanze                    0.25
8 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo                             
9 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                                   
10 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                               
11 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                      
12 Axel Merckx (Bel) Lotto-Domo                                     
13 Pavel Tonkov (Rus) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie            
14 Patrik Sinkewitz (Ger) Quick.Step-Davitamon                      
15 Jose Maria Del Olmo (Spa) Milaneza Maia                          
16 Laszlo Bodrogi (Hun) Quick.Step-Davitamon                 0.28
17 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                               0.31
18 Sergio Barbero (Ita) Lampre                                      
19 Andrei Zintchenko (Rus) Milaneza Maia                            
20 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                     
21 Evgeni Petrov (Rus) Saeco                                        
22 Marius Sabaliauskas (Ltu) Saeco                                  
23

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment