Tour of Switzerland Results - Stage 2

News & Results

06/11/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Contrini takes the stage win after a long solo ride. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Contrini takes the stage win after a long solo ride. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tour of Switzerland Results - Stage 2

Contrini wins stage 2; Bennati takes overall lead.

 

 

 


June 11, 2006: Bremgarten ? Einsiedeln ( 156 km ):
1 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.       03:57:08

2 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                               5.02

3 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                            

4 Aurelien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                            

5 Sebastien Hinault (Fra) Credit Agricole                                

6 Luciano Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir                          

7 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone               

8 Bradley Mcgee (Aus) Fran?aise des Jeux                                 

9 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                                    

10 Bernhard Eisel (Aut) Fran?aise des Jeux                                

11 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.                                   

12 Alexei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    

13 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                           

14 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance                                  

15 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                               

16 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                          

17 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                        

18 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC                                      

19 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                           

20 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                                  

21 Constantino Zaballa Gutierrez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears    

22 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi                            

23 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                               

24 David De
La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir                         

25 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir                        

26 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir                               

27 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                              

28 Dario David Cioni (Ita) Liquigas                                   5.08

29 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                   

30 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic                              

31 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic                             

32 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                           

33 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom                                 

34 Max Van Heeswijk (Ned) Discovery Channel Pro Cycling Team              

35 Michael Albasini (Swi) Liquigas                                       

36 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                       

37 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                     

38 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto                                  

39 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.                                    

40 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital                                    

41 Christian Vandevelde (
USA
) Team CSC                                    

42 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems                           

43 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R.                                       

44 Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel-Euskadi                        

45 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team                                  

46 Lilian Jegou (Fra) Fran?aise des Jeux                                 

47 Thomas Lovkvist (Swe) Fran?aise des Jeux                              

48 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                     

49 Kjell Carlstr?m (Fin) Liquigas                                        

50 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner                                         

51 William Bonnet (Fra) Credit Agricole                                  

52 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team                                   

53 Man Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team         

54 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team                                  

55 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto                                   

56 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                              

57 Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                                

58 Giampaolo Caruso (Ita) W?rth                                           

59 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R.                                       

60 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                             

61 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic                                

62 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team                                    

63 Ludovic Auger (Fra) Fran?aise des Jeux                                

64 Mirko Celestino (Ita) Team Milram                                     

65 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                      

66 Bjorn Schr?der (Ger) Team Milram                                      

67 Allan Davis (Aus) W?rth                                               

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment