Tour of Spain Results - Stage 3

News & Results

09/6/2004| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tour of Spain Results - Stage 3

Valverde wins stage; Joachim takes overall lead.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>

La Vuelta Results ? Stage 3

 

September 6, 2004: Burgos - Soria (157 km):
1 Alejandro Valverde (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme        03:43:17

2 Stuart O'Grady (Aus) Cofidis, le credit par Telephone                

3 Denis Menchov (Rus) Illes Balears-Banesto                             

4 Oscar Freire (Spa) Rabobank                                          

5 Roberto Heras (Spa) Liberty Seguros                                  

6 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie            

7 Francisco Mancebo (Spa) Illes Balears-Banesto                        

8 Aitor Gonzalez (Spa) Fassa Bortolo                                   

9 Damiano Cunego (Ita) Saeco                                           

10 Cadel Evans (Aus) T-Mobile Team                                     

11 Alexandre Vinokourov (Kaz) T-Mobile Team                            

12 Isidro Nozal (Spa) Liberty Seguros                               0.04

13 Carlos Garcia Quesada (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme    0.05

14 Rub?n Plaza (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme                        

15 Tyler Hamilton (USA) Phonak Hearing Systems                         

16 Carlos Sastre (Spa) Team CSC                                        

17 Angel Gomez (Spa) Paternina-Costa De Almeria                        

18 David Blanco (Spa) Comunidad Valenciana-Kelme                       

19 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo                            0.08

20 Pedro Horrillo (Spa) Quick.Step-Davitamon                   0.10

21 Luis Pasamontes (Spa) Relax-Bodysol                           0.15

22 Jose Luis Rebollo (Spa) Relax-Bodysol                               

23 Pablo Lastras (Spa) Illes Balears-Banesto                           

24 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                              

25 Marius Sabaliauskas (Ltu) Saeco                                     

26 Jorge Ferrio (Spa) Paternina-Costa De Almeria                       

27 Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco                                          

28 Antonio Colom (Spa) Illes Balears-Banesto                            

29 Joan Horrach (Spa) Illes Balears-Banesto                            

30 Alberto Martinez (Spa) Relax-Bodysol                                

31 Francisco Jos? Lara (Spa) Paternina-Costa De Almeria                

32 Mikel Artetxe (Spa) Euskaltel-Euskadi                               

33 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) Liberty Seguros                     

34 Josep Jufre (Spa) Relax-Bodysol                                     

35 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                         

36 Antonio Cruz (USA) US Postal Service - Berry Floor                

37 Vladimir Gusev (Rus) Team CSC                                       

38 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC                                   

39 Joaquin Rodriguez (Spa) Saunier Duval-Prodir                        

40 Santos Gonzalez (Spa) Phonak Hearing Systems                        

41 Santiago Botero (Col) T-Mobile Team                                 

42 Max Van Heeswijk (Ned) <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" /?>
US
Postal Service -
Berry
Floor             

43 Oscar Sevilla (Spa) Phonak Hearing Systems                          

44 Manuel Beltran (Spa)
US
Postal Service -
Berry
Floor              

45 Constantino Zaballa (Spa) Saunier Duval-Prodir                      

46 Benoit Joachim (Lux)
US
Postal Service -
Berry
Floor              

47 Santiago Perez (Spa) Phonak Hearing Systems                         

48 Guido Trentin (Ita) Cofidis, le credit par Telephone                

49 Johan Van Summeren (Bel) Relax-Bodysol                              

50 Luis Perez (Spa) Cofidis, le credit par Telephone                   

51 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance                               

52 Juan Manuel Garate (Spa) Lampre                                     

53 Jos? Enrique Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems                 

54 Klaus M?ller (Den) Alessio-Bianchi                                  

55 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                             

56 I?igo Chaurreau (Spa) Ag2R Prevoyance                                

57 Michael Barry (Can)
US
Postal Service -
Berry
Floor               

58 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros                              

59 Jos? Miguel Elias (Spa) Relax-Bodysol                               

60 Floyd Landis (
USA
)
US
Postal Service -
Berry
Floor                

61 Kevin De Weert (Bel) Rabobank                                       

62 Manuel Calvente (Spa) Team CSC                                      

63 Guennadi Mikhailov (Rus)
US
Postal Service -
Berry
Floor          

64 Nacor

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment