Tour of Spain Results - Stage 2

News & Results

09/5/2004| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Max van Heeswijk on the podium in the golden leader's jersey.
Max van Heeswijk on the podium in the golden leader's jersey.

Tour of Spain Results - Stage 2

Pettachi strikes in Spain; Van Heeswijk takes overall lead.

                                   

136 Koldo Gil (Spa) Liberty Seguros                                   

137 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) Liberty Seguros                   

138 I?igo Cuesta (Spa) Cofidis, le credit par Telephone               

139 Joaquin Lopez (Spa) Paternina-Costa De Almeria                    

140 Johan Van Summeren (Bel) Relax-Bodysol                            

141 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                               

142 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                     

143 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio-Bianchi                            

144 Joan Horrach (Spa) Illes Balears-Banesto                          

145 Cedric Vasseur (Fra) Cofidis, le credit par Telephone             

146 David Zabriskie (
USA
)
US
Postal Service -
Berry
Floor           

147 Jos? Garcia Acosta (Spa) Illes Balears-Banesto                    

148 Alessandro Spezialetti (Ita) Saeco                            0.27

149 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo                               0.33

150 Marco Milesi (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie     0.47

151 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie          

152 Alberto Ongarato (Ita) Fassa Bortolo                         1.08

153 Jose Antonio Pecharroman (Spa) Quick.Step-Davitamon    1.14

154 Sylvester Szymyd (Pol) Saeco                                       

155 Vladimir Gusev (Rus) Team CSC                                     

156 Pavel Tonkov (Rus) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie             

157 Ion Del Rio (Spa) Paternina-Costa De Almeria           1.16

158 Josu Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi                        1.30

159 Michele Scotto (Ita) Lampre                                    1.33

160 Simone Bertoletti (Ita) Lampre                                    

161 Hernan Buenahora (Col) Cafes Baque                      1.52

162 Ruslan Ivanov (Mda) Alessio-Bianchi                               

163 Antonio Colom (Spa) Illes Balears-Banesto                         

164 Francisco Garcia (Spa) Cafes Baque                                

165 Bert Roesems (Bel) Relax-Bodysol                                   

166 Jurgen Van Goolen (Bel) Quick.Step-Davitamon                      

167 St?phane Berges (Fra) Ag2R Prevoyance                             

168 Julien Laidoun (Fra) Ag2R Prevoyance                              

169 Andy Flickinger (Fra) Ag2R Prevoyance                             

170 Bram Tankink (Ned) Quick.Step-Davitamon                           

171 Stephane Goubert (Fra) Ag2R Prevoyance                            

172 Jos? Garrido (Spa) Quick.Step-Davitamon                           

173 Unai Osa (Spa) Illes Balears-Banesto                              

174 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi                   

175 Juli?n Sanchez (Spa) Fassa Bortolo                                

176 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie           

177 Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco                                        

178 Luca Paolini (Ita) Quick.Step-Davitamon                           

179 Brian Vandborg (Den) Team CSC                                     

180 Juan Fuentes (Spa) Saeco                                          

181 Ellis Rastelli (Ita) Alessio-Bianchi                              

182 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi                             

183 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                        

184 Fabian Jeker (Swi) Saunier Duval-Prodir                           

185 Scott Sunderland (Aus) Alessio-Bianchi                            

186 Daniele Righi (Ita) Lampre                                        

187 Ricardo Serrano (Spa) Cafes Baque                  5.33

 

Overall rankings after stage 2:

1 Max Van Heeswijk (Ned) US Postal Service -
Berry
Floor       

2 Benoit Joachim (Lux) US Postal Service -
Berry
Floor           0.02

3 Floyd Landis (
USA
)
US
Postal Service -
Berry
Floor            0.06

4 Michael Barry (Can)
US
Postal Service -
Berry
Floor               

5 Manuel Beltran (Spa)
US
Postal Service -
Berry
Floor              

6 Victor Hugo Pe?a (
Col
)
US
Postal Service -
Berry
Floor            

7 David Zabriskie (
USA
)
US
Postal Service -
Berry
Floor             

8 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                   0.25

9 Tomas Konecny (Cze) T-Mobile Team                                0.37

10 Santiago Botero (Col) T-Mobile Team                                

11 Alexandre Vinokourov (Kaz) T-Mobile Team                           

12 Cadel Evans (Aus)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment