Tour of Romandy Results - Stage 2

News & Results

04/28/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Christopher Horner (Davitamon-Lotto) takes the win. Congratulations Chris! Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Christopher Horner (Davitamon-Lotto) takes the win. Congratulations Chris! Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tour of Romandy Results - Stage 2

Congrats to Chris who won stage 2.

                 

131 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team                                  

132 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                      

133 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas                                       

134 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                           

135 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole                                  

136 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic                             

137 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                       

138 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC                                     

139 Fumiyuki Beppu (Jpn) Discovery Channel Pro Cycling Team                

140 Jonathan Patrick McCarty (USA) Phonak Hearing Systems                 

141 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                

142 Christian Vandevelde (USA) Team CSC                                   

143 Yohann Gene (Fra) Bouygues Telecom                                    

144 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                             

145 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom                                 

146 Yuri Metlushenko (Ukr) Team L.P.R.                                     

147 Ian Mcleod (RSA) Fran?aise des Jeux                                   

148 Mickael Delage (Fra) Fran?aise des Jeux                               

149 Jan Boven (Ned) Rabobank                                              

150 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team                

151 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                         

152 Bradley Mcgee (Aus) Fran?aise des Jeux                                

153 Ivan Ram Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone           

154 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.                               10.18

155 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval-Prodir                        13.55

156 Dmitri Konyshev (Rus) Team L.P.R.                                      

DNF Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                                     

DNF Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                               

DNS Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole

 

Overall rankings after stage 2:
1 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto        08:31:11

2 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team            0.07

3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears        

4 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                          0.09

5 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-W?rth Team                        0.11

6 Dario David Cioni (Ita) Liquigas                                     0.17

7 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                                       

8 Alberto Contador Velasco (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team            0.19

9 Miguel Martin Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems                0.26

10 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-W?rth Team                  0.30

11 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                                0.33

12 Andrea Noe (Ita) Liquigas                                           0.34

13 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital                                  

14 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears       0.46

15 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi                      1.34

16 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone               1.35

17 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team                                  1.36

18 Jose Angel Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir               1.37

19 Francisco Mancebo Perez (Spa) AG2R Prevoyance                          

20 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                          

21 Iker Camano Ortuzar (Spa) Euskaltel-Euskadi                         1.38

22 Oscar Sevilla Ribera (Spa) T-Mobile Team                            1.40

23 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                       1.44

24 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas                                     

25 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team                                   1.46

26 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance                                   1.49

27 David Arroyo Duran (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears             1.51

28 David Etxebarria Alkorta (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team           2.02

29 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole                                2.05

30 Oscar Pereiro Sio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears              2.08

31 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                                2.10

32 Bobby Julich (USA) Team CSC                                            

33 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                     2.12

34 Juan Manuel Garate (Spa)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment