Tour of Romandy Results - Stage 2

News & Results

04/28/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Christopher Horner (Davitamon-Lotto) takes the win. Congratulations Chris! Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Christopher Horner (Davitamon-Lotto) takes the win. Congratulations Chris! Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tour of Romandy Results - Stage 2

Congrats to Chris who won stage 2.

Turpin (Fra) AG2R Prevoyance                                   

66 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-W?rth Team                      

67 Joseba Beloki (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                         

68 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                  

69 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone            

70 Jurge Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team          

71 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team                    

72 Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank                                     3.18

73 Hubert Schwab (Swi) Quick Step-Innergetic                              

74 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                        

75 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                  3.32

76 David De
La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir                       5.12

77 Andreas Dietziker (Swi) Team L.P.R.                                 6.11

78 Roger Beuchat (Swi) Team L.P.R.                                        

79 Niels Scheuneman (Ned) Rabobank                                        

80 Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole                                 

81 Jeremy Roy (Fra) Fran?aise des Jeux                                     

82 Guennadi Mikhailov (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team            

83 Jose A Redondo Ramos (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team               7.19

84 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                  7.20

85 Cyrille Monnerais (Fra) Fran?aise des Jeux                          7.22

86 Isidro Nozal Vega (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                  8.34

87 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital                                     

88 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto                                        

89 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                           

90 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team             9.47

91 Jose Angel Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic                    

92 Aketza Pena Iza (Spa) Euskaltel-Euskadi                                

93 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems                                 

94 Enrico Gasparotto (Ita) Liquigas                                       

95 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram                                     10.01

96 Herve Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone           

97 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                  

98 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram                                  

99 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital                                   

100 Marius Sabaliauskas (Ltu) Lampre-Fondital                             

101 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank                                   

102 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance                                    

103 Christophe Edaleine (Fra) Credit Agricole                             

104 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                             

105 Christophe Moreau (Fra) AG2R Prevoyance                                

106 Antonio Colom Mas (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                

107 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears              

108 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital                                 

109 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Fondital                                 

110 Florent Brard (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                    

111 Jorg Ludewig (Ger) T-Mobile Team                                      

112 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team                                        

113 Jose A Benitez Roman (Spa) Saunier Duval-Prodir                       

114 Bert Roesems (Bel) Davitamon-Lotto                                    

115 Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone              

116 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step-Innergetic                           

117 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                   

118 Michael Albasini (Swi) Liquigas                                       

119 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi                        

120 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir                              

121 Pierre Drancourt (Fra) Bouygues Telecom                               

122 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner                                    

123 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                          

124 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir                               

125 Mario Aerts (Bel) Davitamon-Lotto                                     

126 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner                                    

127 Daniele De Paoli (Ita) Team L.P.R.                                    

128 Dario Andriotto (Ita) Liquigas                                        

129 Stefano Zanini (Ita) Liquigas                                          

130 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment