Tour of Italy Results - Stage 7

News & Results

05/15/2004| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Damiano Cunego takes the win ahead of Brad McGee. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Damiano Cunego takes the win ahead of Brad McGee. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tour of Italy Results - Stage 7

Cunego wins stage; takes overall lead from team-mate Simoni.

Mokambo                   
DNS Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze                                
DNS Andrus Aug (Est) Domina Vacanze

Overall rankings after stage 7:
1 Damiano Cunego (Ita) Saeco       33:01:48
2 Gilberto Simoni (Ita) Saeco                                        0.10
3 Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                            0.28
4 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                    0.31
5 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                  0.52
6 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi                                    1.08
7 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo                              1.10
8 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie          1.15
9 Andrea Noe' (Ita) Alessio-Bianchi                                  1.17
10 Eddy Mazzoleni (Ita) Saeco                                        1.29
11 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                       1.43
12 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner                                1.47
13 Bradley McGee (Aus) FDJeux.com                                    1.49
14 Tadej Valjavec (Slo) Phonak Hearing Systems                       2.18
15 Cristian Moreni (Ita) Alessio-Bianchi                             2.23
16 Emanuele Sella (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    2.25
17 Gerhard Trampusch (Aut) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo              2.32
18 Christophe Brandt (Bel) Lotto-Domo                                3.02
19 David Canada Gracia (Spa) Saunier Duval-Prodir                    3.06
20 Juan Manuel Garate Cepa (Spa) Lampre                              3.08
21 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir                    3.16
22 Francisco Vila Errandonea (Spa) Lampre                            3.38
23 Pavel Tonkov (Rus) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie             3.54
24 Leonardo Bertagnolli (Ita) Saeco                                  4.04
25 Vladimir Miholjevic (Cro) Alessio-Bianchi                         4.18
26 Ruggero Borghi (Ita) De Nardi                                     4.19
27 Andrea Tonti (Ita) Saeco                                          4.56
28 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia-Selle Italia            5.10
29 Giuseppe Di Grande (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                  5.15
30 Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com                                 5.20
31 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo              6.04
32 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                6.05
33 Luis Filipe Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave'         6.12
34 Mauricio Al Ardila Cano (Col) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf    6.27
35 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                 6.43
36 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo               6.46
37 Massimo Iannetti (Ita) Domina Vacanze                             7.05
38 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com                                  8.09
39 Bo Hamburger (Den) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo                   8.11
40 Juan Gomis Lopez (Spa) Saunier Duval-Prodir                       8.49
41 Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                  8.52
42 Steve Zampieri (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie           8.59
43 Denys Kostuk (Ukr) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf               9.22
44 Giuseppe Muraglia (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                   9.29
45 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                       9.52
46 Geert Verheyen (Bel) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf             9.58
47 Ruggero Marzoli (Ita) Acqua & Sapone-Caffe Mokambo               11.49
48 Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie             12.02
49 Igor Astarloa (Spa) Lampre                                       12.14
50 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                                12.35
51 Marco Fertonani (Ita) Phonak Hearing Systems                     12.55
52 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                     13.40
53 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Margres                    13.56
54 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi                                 14.31
55 Alessandro Vanotti (Ita) De Nardi                                15.32
56 Sylvester Szmyd (Pol) Saeco                                      16.27
57 Volodymyr Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                   17.46
58 Charly Wegelius (GBr) De Nardi                                   18.16
59 Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia                     18.45
60 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi                                 19.39
61 Alejandro Albert Borrajo (Arg) Ceramiche Panaria-Margres         20.31
62 Sergey Avdyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                    21.16
63 Massimo Codol (Ita) Fassa Bortolo                                21.56
64 Thomas Ziegler (Ger) Gerolsteiner                                22.04
65 Leonardo Scarselli (Ita) Colombia-Selle Italia                   22.28
66 Igor Pugaci (Mda) De Nardi                                       23.38
67 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                             23.39
68 Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Margres            23.52
69 Simone Masciarelli

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment