Tour of Germany Results - Stage 1

News & Results

08/16/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tour of Germany Results - Stage 1

Tankink wins stage one.

132 Anton Luengo Celaya (Spa) Euskaltel-Euskadi                       

133 Ren? Andrle (Cze) Liberty Seguros-W?rth Team                      

134 Mauro Facci (Ita) Fassa Bortolo                                   

135 Marco Fertonani (Ita) Domina Vacanze                              

136 Daniel Becke (Ger) Illes Balears-Caisse d'Epargne                 

137 Carlos Da Cruz (Fra) Fran?aise des Jeux                            

138 Marco Milesi (Ita) Liquigas - Bianchi                             

139 Christian M?ller (Ger) Team CSC                                   

140 Davide Bramati (Ita) Quickstep                                    

141 Joseba Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi                    

142 Nicolas Fritsch (Fra) Saunier Duval - Prodir                      

143 Matthew White (Aus) Cofidis - Le Cr?dit par T?l?phone             

144 Antonio Cruz (
USA
) Discovery Channel                              

145 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel                  3.59

146 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval - Prodir                        

147 Daniele Righi (Ita) Lampre - Caffita                              

148 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile                                 4.29

149 Martin M?ller (Ger) Wiesenhof                                     

150 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom                               

151 Mickael Pichon (Fra) Bouygues Telecom                             

152 Christophe Kern (Fra) Bouygues Telecom                         4.34

153 Alexandre Naulleau (Fra) Bouygues Telecom                      4.38

154 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner                                3.07

155 Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi                      

156 Matthew Wilson (Aus) Fran?aise des Jeux                        6.26

157 Bram Schmitz (Ned) T-Mobile                                       

158 Isaac Galvez Lopez (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne        7.33

159 Matti Breschel (Den) Team CSC                                  8.06

160 Enrico Grigoli (Ita) Domina Vacanze                           14.10

DNF Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                  

DNF David Loosli (Swi) Lampre - Caffita

 

Overall rankings after stage 1:
1 Bram Tankink (Ned) Quickstep       

2 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval - Prodir       0.50

3 Bernhard Eisel (Aut) Fran?aise des Jeux                       0.53

4 S?bastien Hinault (Fra) Cr?dit Agricole                         3.19

5 Daniele Bennati (Ita) Lampre - Caffita                              

6 Sebastian Siedler (Ger) Wiesenhof                                   

7 Luciano Andr? Pagliarini (Bra) Liquigas - Bianchi                   

8 David Etxebarria Alkorta (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team           

9 Cycril Lemoine (Fra) Cr?dit Agricole                                

10 Rory Sutherland (Aus) Rabobank                                     

11 Dario David Cioni (Ita) Liquigas - Bianchi                         

12 Patrik Sinkewitz (Ger) Quickstep                                   

13 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                        

14 Vicente Reynes Mimo (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne           

15 Bobby Julich (USA) Team CSC                                        

16 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile                                         

17 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                          

18 Philippe Gilbert (Bel) Fran?aise des Jeux                          

19 Sergio Escobar Roure (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne          

20 Iker Camano Ortuzar (Spa) Euskaltel-Euskadi                        

21 Gr?gory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                          

22 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                 

23 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                               

24 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                            

25 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Davitamon - Lotto               

26 Nico Mattan (Bel) Davitamon - Lotto                                 

27 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                    

28 Levi Leipheimer (USA) Gerolsteiner                                 

29 Vincenzo Nibali (Ita) Fassa Bortolo                                

30 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                      

31 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                   

32 Fabian Jeker (Swi) Saunier Duval - Prodir                          

33 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner                                 

34 Baden Cooke (Aus) Fran?aise des Jeux                               

35 Guido

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment