Tour Down Under Results - Stage 1

News & Results

01/18/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tour Down Under Results - Stage 1

Stage win for Gerrans; takes overall lead.

Clarke (Aus) South Australia.com-AIS Cycling          

68 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto                               

69 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole                           

70 Matthew Goss (Aus) South Australia.com-AIS Cycling             

71 Matthew Lloyd (Aus) South Australia.com-AIS Cycling            

72 Matthew Hayman (Aus) UniSA-Australia                           

73 Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques-T Interim             

74 Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole                            

75 Mathieu Claude (Fra) Bouygues Telecom                          

76 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team     

77 Phil Zajicek (USA) Navigators Insurance Cycling Team           

78 Jose Luis Arrieta (Spa) Ag2r Prevoyance                        

79 David O'Loughlin (Irl) Navigators Insurance Cycling Team       

80 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom                     

81 Vincent Jerome (Fra) Bouygues Telecom                          

82 Ben Day (Aus) UniSA-Australia                                  

83 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                      

84 Daniel McConnell (Aus) South Australia.com-AIS Cycling         

85 Serge Pauwels (Bel) Chocolade Jacques-T Interim                

86 Dimitri De Fauw (Bel) Chocolade Jacques-T Interim              

87 Wesley Van Der Linden (Bel) Chocolade Jacques-T Interim        

88 Hilton Clarke (Aus) Navigators Insurance Cycling Team          

89 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-W?rth Team                   

90 Glen Chadwick (Aus) Navigators Insurance Cycling Team          

91 Alexandre Usov (Blr) Ag2r Prevoyance                           

92 Ludovic Turpin (Fra) Ag2r Prevoyance                           

DNF Richard Moffatt (Aus) United Water-Australia U/23             

DNF Samuel Lee (Aus) United Water-Australia U/23                   

DNS Nicolas Sanderson (Aus) Davitamon-Lotto

 


 

Overall rankings after stage 1:
1 Simon Gerrans (Aus) Ag2r Prevoyance       03:38:24

2 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team      0.07

3 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                          0.18

4 William Walker (Aus) United Water-Australia U/23             0.46

5 Gene Bates (Aus) UniSA-Australia                             1.45

6 Samuel Dumoulin (Fra) Ag2r Prevoyance                        1.48

7 Chris Jongerwaard (Aus) UniSA-Australia                      3.19

8 Simon Clarke (Aus) South Australia.com-AIS Cycling              

9 Sebastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                    3.41

10 Giovanni Visconti (Ita) Team Milram                         4.18

11 Glenn d'Hollander (Bel) Chocolade Jacques-T Interim         4.40

12 Russell Van Hout (Aus) UniSA-Australia                      4.46

13 Eros Capecchi (Ita) Liquigas-Bianchi                        4.49

14 Shaun Higgerson (Aus) South Australia.com-AIS Cycling       5.00

15 Sergey Lagutin (Uzb) Navigators Insurance Cycling Team      5.24

16 Sean Sullivan (Aus) UniSA-Australia                            

17 Daniele Colli (Ita) Liquigas-Bianchi                        6.20

18 Benjamin Brooks (Aus) Navigators Insurance Cycling Team     6.23

19 Ivan Santos Martinez (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team       9.25

20 Aaron Kemps (Aus) Liberty Seguros-W?rth Team               12.14

21 James Meadley (Aus) South Australia.com-AIS Cycling            

22 Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto                              

23 Robert McLachlan (Aus) UniSA-Australia                         

24 Alexandre Pichot (Fra) Bouygues Telecom                        

25 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                          

26 David Tanner (Aus) United Water-Australia U/23                  

27 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                             

28 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                                 

29 Mitchell Docker (Aus) United Water-Australia U/23              

30 Steven Caethoven (Bel) Chocolade Jacques-T Interim         23.54

31 Kurt Hovelynck (Bel) Chocolade Jacques-T Interim               

32 Michele Gobbi (Ita) Team Milram                                

33 Marco Righetto (Ita) Liquigas-Bianchi                          

34 Valery Kobzarenko (Ukr) Navigators Insurance Cycling Team      

35 Vassili Davidenko (Rus) Navigators Insurance Cycling Team      

36 Luca Paolini (Ita)

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment