Tour de Suisse Results - Stage 9

News & Results

06/25/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tour de Suisse Results - Stage 9

Cooke grabs final stage; Vinokourov takes overall win.

Domina Vacanze-Elitron
87 Eric Leblacher (Fra) Cr?dit Agricole
88 Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner
89 Corey Sweet (Aus) Cr?dit Agricole
90 Marco Milesi (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
91 Wladimir Belli (Ita) Lampre
DNS Uwe Peschel (Ger) Gerolsteiner
DNS Francesco Casagrande (Ita) Lampre
DNF Thorsten Rund (Ger) Team Bianchi
DNF Leon Van Bon (Ned) Lotto-Domo

Final overall rankings:
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom       36:38:58
2 Giuseppe Guerini (Ita) Team Telekom                     1.14
3 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems              1.28
4 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                         1.46
5 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo                      1.55
6 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems             2.10
7 Jan Ullrich (Ger) Team Bianchi                          2.27
8 Sven Montgomery (Swi) Fassa Bortolo                     2.29
9 Ondrej Sosenka (Cze) CCC-Polsat                         4.14
10 Tomasz Brozyna (Pol) CCC-Polsat                        6.17
11 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com                       6.32
12 Patrik Sinkewitz (Ger) Quick.Step-Davitamon            6.42
13 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat                         6.47
14 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems           8.15
15 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems           8.49
16 Gustav Larsson (Swe) Fassa Bortolo                    10.23
17 Bekim Christensen (Den) Team CSC                      10.47
18 Niki Aebersold (Swi) Phonak Hearing Systems           10.52
19 Bobby Julich (USA) Team Telekom                       11.06
20 Bradley Mc Gee (Aus) FDJeux.com                       11.38
21 Salvatore Commesso (Ita) Team Saeco                   11.45
22 Alex Z?lle (Swi) Phonak Hearing Systems               11.48
23 Piotr Przydzial (Pol) CCC-Polsat                      12.02
24 Tobias Steinhauser (Ger) Team Bianchi                 13.20
25 Thierry Loder (Fra) AG2r Pr?voyance                   15.40
26 J?rg Ludewig (Ger) Team Saeco                         16.19
27 Massimo Giunti (Ita) Domina Vacanze-Elitron           16.26
28 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner                       16.35
29 Daniele Nardello (Ita) Team Telekom                   20.08
30 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner                  20.42
31 Alexandr Kolobnev (Rus) Domina Vacanze-Elitron        25.04
32 Wladimir Belli (Ita) Lampre                           26.04
33 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat                     26.09
34 Steffen Wesemann (Ger) Team Telekom                   28.48
35 Jurgen Van Goolen (Bel) Quick.Step-Davitamon          29.29
36 Martin Derganc (Slo) Domina Vacanze-Elitron           30.25
37 Stephan Schreck (Ger) Team Telekom                    31.22
38 Steve De Wolf (Bel) Palmans-Collstrop                 32.05
39 Jean-Cyril Robin (Fra) FDJeux.com                     32.45
40 Thierry De Groote (Bel) Palmans-Collstrop             32.48
41 Yohann Charpenteau (Fra) Cr?dit Agricole              33.51
42 Franck Schleck (Lux) Team CSC                         36.28
43 Massimiliano Gentili (Ita) Domina Vacanze-Elitron     37.41
44 Paolo Valoti (Ita) Domina Vacanze-Elitron             38.05
45 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo                       38.53
46 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Domina Vacanze-Elitron         41.50
47 Serge Baguet (Bel) Lotto-Domo                         43.12
48 Stuart O'grady (Aus) Cr?dit Agricole                  43.28
49 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                     45.08
50 Torsten Hiekmann (Ger) Team Telekom                   48.26
51 Lilian Jegou (Fra) Cr?dit Agricole                    50.09
52 Eric Leblacher (Fra) Cr?dit Agricole                  52.50
53 Davide Bramati (Ita) Quick.Step-Davitamon             54.23
54 Sergei Yakovlev (Kaz) Team Telekom                    55.15
55 Fabian De Waele (Bel) Palmans-Collstrop               55.36
56 Fabian Cancellara (Swi) Fassa Bortolo                 57.41
57 Igor Astarloa (Spa) Team Saeco                        58.17
58 Mark Scanlon (Irl) AG2r Pr?voyance                    59.10
59 Paul Van Hyfte (Bel) Team CSC                         59.23
60 Pietro Zucconi (Swi) Vini Caldirola-SO.DI           1.00.07
61 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems  1.01.55
62 Peter Wuyts (Bel) Palmans-Collstrop                 1.01.59
63 Marco Milesi (Ita) Vini Caldirola-SO.DI             1.02.00
64 Mauro Facci (Ita) Fassa Bortolo                     1.02.21
65 Julian Dean (NZl) Team CSC                          1.02.37
66 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre                     1.03.12
67 Erwin Thijs

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment