Tour de Suisse Results - Stage 6

News & Results

06/22/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Casagrande on the attack. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Casagrande on the attack. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tour de Suisse Results - Stage 6

Pereiro takes win for Phonak; Casagrande maintains overall lead

Hoffman (Ned) Team CSC
84 Sergio Barbero (Ita) Lampre
85 Filippo Simeoni (Ita) Domina Vacanze-Elitron
86 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Domina Vacanze-Elitron
87 Stuart O'grady (Aus) Cr?dit Agricole
88 Aitor Garmendia (Spa) Team Bianchi
89 Nick Nuyens (Bel) Quick.Step-Davitamon
90 Patrick Calcagni (Swi) Vini Caldirola-SO.DI
91 Rubens Bertogliati (Swi) Lampre
92 Arvis Piziks (Lat) Team CSC
93 Matthew Wilson (Aus) FDJeux.com                       22.46
94 Baden Cooke (Aus) FDJeux.com                          22.55
95 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com                         23.21
96 Juan Fuentes (Spa) Team Saeco                         26.47
97 Sven Teutenberg (Ger) Team Bianchi                    28.07
98 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo
HD Robbie Mc Ewen (Aus) Lotto-Domo
DNF Erki Putsep (Est) AG2r Pr?voyance
DNF C?dric Herve (Fra) Cr?dit Agricole
DNF R?gis Lhuiller (Fra) FDJeux.com
DNF Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
DNF Eddy Lembo (Fra) Palmans-Collstrop
DNF Paolo Bettini (Ita) Quick.Step-Davitamon
DNF Domenico Passuello (Ita) Quick.Step-Davitamon
DNF Mirko Celestino (Ita) Team Saeco
DNF Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
DNF Gianluca Sironi (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
DNF Romans Vainsteins (Lat) Vini Caldirola-SO.DI



Overall rankings after stage 6:
1 Francesco Casagrande (Ita) Lampre     26:31:57
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom                 0.37
3 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems             1.25
4 Giuseppe Guerini (Ita) Team Telekom                     1.27
5 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
6 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                         1.30
7 Sven Montgomery (Swi) Fassa Bortolo                     1.52
8 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems              2.05
9 Jan Ullrich (Ger) Team Bianchi                          3.24
10 Ondrej Sosenka (Cze) CCC-Polsat                        3.45
11 Tomasz Brozyna (Pol) CCC-Polsat                        5.04
12 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com                       5.36
13 Patrik Sinkewitz (Ger) Quick.Step-Davitamon
14 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat                         6.04
15 Alex Z?lle (Swi) Phonak Hearing Systems                8.47
16 Niki Aebersold (Swi) Phonak Hearing Systems            9.00
17 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems           9.14
18 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems           9.17
19 Gustav Larsson (Swe) Fassa Bortolo                     9.57
20 Piotr Przydzial (Pol) CCC-Polsat                      10.04
21 Salvatore Commesso (Ita) Team Saeco                   10.21
22 Bekim Christensen (Den) Team CSC                      11.05
23 Bobby Julich (USA) Team Telekom                       12.40
24 Bradley Mc Gee (Aus) FDJeux.com                       13.22
25 Tobias Steinhauser (Ger) Team Bianchi                 13.33
26 Thierry Loder (Fra) AG2r Pr?voyance                   14.10
27 J?rg Ludewig (Ger) Team Saeco
28 Massimo Giunti (Ita) Domina Vacanze-Elitron           15.22
29 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner                       16.54
30 Wladimir Belli (Ita) Lampre                           17.37
31 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner                  18.39
32 Daniele Nardello (Ita) Team Telekom                   18.54
33 Alexandr Kolobnev (Rus) Domina Vacanze-Elitron        21.45
34 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat                     22.13
35 Steffen Wesemann (Ger) Team Telekom                   26.37
36 Steve De Wolf (Bel) Palmans-Collstrop                 27.06
37 Yohann Charpenteau (Fra) Cr?dit Agricole              27.57
38 Jean-Cyril Robin (Fra) FDJeux.com                     28.38
39 Jurgen Van Goolen (Bel) Quick.Step-Davitamon          29.09
40 Martin Derganc (Slo) Domina Vacanze-Elitron           29.27
41 Thierry De Groote (Bel) Palmans-Collstrop             29.43
42 Stephan Schreck (Ger) Team Telekom                    29.45
43 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Domina Vacanze-Elitron         33.32
44 Massimiliano Gentili (Ita) Domina Vacanze-Elitron     33.44
45 Paolo Valoti (Ita) Domina Vacanze-Elitron             33.54
46 Uwe Peschel (Ger) Gerolsteiner                        34.13
47 Franck Schleck (Lux) Team CSC                         34.31
48 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo                       36.45
49 Serge Baguet (Bel) Lotto-Domo                         42.03
50 Lilian Jegou (Fra) Cr?dit Agricole                    42.07
51 Torsten Hiekmann (Ger) Team Telekom                   42.39
52 Stuart O'grady

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment