Tour de Suisse Results - Stage 5

News & Results

06/21/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Casagrande wins again. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Casagrande wins again. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tour de Suisse Results - Stage 5

Casagrande strikes again; takes overall lead.

 


June 21, 2003: Stage 5: Ascona - La Punt (178 km):
1 Francesco Casagrande (Ita) Lampre     05:09:34
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom                 0.39
3 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems             0.47
4 Giuseppe Guerini (Ita) Team Telekom
5 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo                      0.49
6 Sven Montgomery (Swi) Fassa Bortolo
7 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                         1.10
8 Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat                          2.33
9 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com                            2.52
10 Wladimir Belli (Ita) Lampre
11 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems
12 Jan Ullrich (Ger) Team Bianchi
13 Patrik Sinkewitz (Ger) Quick.Step-Davitamon
14 Tomasz Brozyna (Pol) CCC-Polsat
15 Ondrej Sosenka (Cze) CCC-Polsat
16 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com                       3.12
17 Alex Z?lle (Swi) Phonak Hearing Systems                3.14
18 Niki Aebersold (Swi) Phonak Hearing Systems
19 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems           3.17
20 Oscar Camenzind (Swi) Phonak Hearing Systems           3.19
21 Gustav Larsson (Swe) Fassa Bortolo                     4.48
22 Piotr Przydzial (Pol) CCC-Polsat
23 Yohann Charpenteau (Fra) Cr?dit Agricole               5.46
24 Bekim Christensen (Den) Team CSC                       5.57
25 Bobby Julich (USA) Team Telekom
26 Paolo Valoti (Ita) Domina Vacanze-Elitron              6.23
27 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner                   6.48
28 Salvatore Commesso (Ita) Team Saeco
29 Tobias Steinhauser (Ger) Team Bianchi                  6.54
30 J?rg Ludewig (Ger) Team Saeco
31 Steffen Wesemann (Ger) Team Telekom                    9.20
32 Massimo Giunti (Ita) Domina Vacanze-Elitron
33 Eddy Lembo (Fra) Palmans-Collstrop
34 Daniele Nardello (Ita) Team Telekom
35 Stephan Schreck (Ger) Team Telekom
36 Paolo Bettini (Ita) Quick.Step-Davitamon
37 Martin Derganc (Slo) Domina Vacanze-Elitron            9.46
38 Alexandr Kolobnev (Rus) Domina Vacanze-Elitron
39 Steve De Wolf (Bel) Palmans-Collstrop
40 Thierry De Groote (Bel) Palmans-Collstrop
41 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Domina Vacanze-Elitron
42 Franck Schleck (Lux) Team CSC
43 Eric Leblacher (Fra) Cr?dit Agricole                  10.54
44 Thierry Loder (Fra) AG2r Pr?voyance
45 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner                       11.28
46 Jean-Cyril Robin (Fra) FDJeux.com                     12.01
47 Bradley Mc Gee (Aus) FDJeux.com
48 Uwe Peschel (Ger) Gerolsteiner                        12.10
49 Erwin Thijs (Bel) Palmans-Collstrop                   13.34
50 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat                     14.25
51 Massimiliano Gentili (Ita) Domina Vacanze-Elitron     15.18
52 Lilian Jegou (Fra) Cr?dit Agricole                    16.41
53 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
54 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
55 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
56 C?dric Herve (Fra) Cr?dit Agricole
57 Stuart O'grady (Aus) Cr?dit Agricole
58 Pietro Zucconi (Swi) Vini Caldirola-SO.DI
59 Serge Baguet (Bel) Lotto-Domo
60 Matthew Wilson (Aus) FDJeux.com
61 Kevin Hulsmans (Bel) Quick.Step-Davitamon
62 Davide Bramati (Ita) Quick.Step-Davitamon
63 Torsten Hiekmann (Ger) Team Telekom
64 Fabian Cancellara (Swi) Fassa Bortolo                 18.05
65 Domenico Passuello (Ita) Quick.Step-Davitamon         20.41
66 Aitor Garmendia (Spa) Team Bianchi                    21.02
67 Filippo Simeoni (Ita) Domina Vacanze-Elitron
68 Gabriele Missaglia (Ita) Lampre                       22.38
69 Peter Wuyts (Bel) Palmans-Collstrop
70 Robert F?rster (Ger) Gerolsteiner
71 Leon Van Bon (Ned) Lotto-Domo
72 Simone Bertoletti (Ita) Lampre
73 Fabian De Waele (Bel) Palmans-Collstrop
74 Hans De Clercq (Bel) Lotto-Domo
75 R?gis Lhuiller (Fra) FDJeux.com
76 Baden Cooke (Aus) FDJeux.com
77 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo
78 Mirko Celestino (Ita) Team Saeco
79 Malte Urban (Ger) Team Bianchi
80 Paul Van Hyfte (Bel) Team CSC
81 Roger Hammond (GBr) Palmans-Collstrop
82 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems
83 Juan

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment