Tour de Suisse Results - Stage 1

News & Results

06/17/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tour de Suisse Results - Stage 1

Vinokourov takes stage; leads overall

84 Steffen Wesemann (Ger) Team Telekom
85 Hans De Clercq (Bel) Lotto-Domo
86 Marco Fertonani (Ita) Phonak Hearing Systems
87 Rik Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
88 Erwin Thijs (Bel) Palmans-Collstrop
89 Eddy Lembo (Fra) Palmans-Collstrop
90 Nick Nuyens (Bel) Quick.Step-Davitamon
91 Davide Bramati (Ita) Quick.Step-Davitamon
92 Paolo Bettini (Ita) Quick.Step-Davitamon
93 Daniele Nardello (Ita) Team Telekom
94 Leif Hoste (Bel) Lotto-Domo                                    1.48
95 St?phane Berges (Fra) AG2r Pr?voyance                          1.59
96 Christophe Agnolutto (Fra) AG2r Pr?voyance
97 Stefano Zanini (Ita) Team Saeco                                2.01
98 Igor Astarloa (Spa) Team Saeco
99 Martin Derganc (Slo) Domina Vacanze-Elitron
100 Rubens Bertogliati (Swi) Lampre
101 Simone Bertoletti (Ita) Lampre                                2.10
102 Romans Vainsteins (Lat) Vini Caldirola-SO.DI                  2.35
103 Leon Van Bon (Ned) Lotto-Domo                                 3.06
104 Kevin Hulsmans (Bel) Quick.Step-Davitamon                     8.22
105 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo
106 Malte Urban (Ger) Team Bianchi
107 Alessandro Cortinovis (Ita) Lampre
108 Mauro Radaelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
109 Domenico Passuello (Ita) Quick.Step-Davitamon
110 Lars Michaelsen (Den) Team CSC
111 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
112 Peter Wuyts (Bel) Palmans-Collstrop
113 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
114 Lauri Aus (Est) AG2r Pr?voyance
115 Corey Sweet (Aus) Cr?dit Agricole
116 Erki Putsep (Est) AG2r Pr?voyance
117 Thorsten Rund (Ger) Team Bianchi
118 Roger Hammond (GBr) Palmans-Collstrop
119 Tristan Hoffman (Ned) Team CSC
120 Bert Roesems (Bel) Palmans-Collstrop
121 Marco Serpellini (Ita) Lampre
122 Arvis Piziks (Lat) Team CSC
123 Pavel Tonkov (Rus) CCC-Polsat
124 Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com                                 8.54
125 Patrick Calcagni (Swi) Vini Caldirola-SO.DI                  12.12
126 Mirko Celestino (Ita) Team Saeco
127 Simone Masciarelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
128 Olivier Trastour (Fra) AG2r Pr?voyance
129 Robert F?rster (Ger) Gerolsteiner
130 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
131 Marcus Ljungqvist (Swe) Cr?dit Agricole
132 Stefan Adamsson (Swe) Team Bianchi
133 Julien Laidoun (Fra) AG2r Pr?voyance
134 Sven Teutenberg (Ger) Team Bianchi
135 Ivan Quaranta (Ita) Team Saeco

Overall rankings after stage 1:
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom     04:22:29
2 Bradley Mc Gee (Aus) FDJeux.com                                 0.04
3 Oscar Pereiro (Spa) Phonak Hearing Systems                      0.10
4 Fabian Cancellara (Swi) Fassa Bortolo                           0.12
5 Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo                              0.16
6 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                                 0.18
7 Alex Z?lle (Swi) Phonak Hearing Systems                         0.19
8 Jan Ullrich (Ger) Team Bianchi                                  0.20
9 Stuart O'Grady (Aus) Cr?dit Agricole
10 Patrik Sinkewitz (Ger) Quick.Step-Davitamon
11 Salvatore Commesso (Ita) Team Saeco                            0.23
12 Giuseppe Guerini (Ita) Team Telekom
13 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                    0.25
14 Jurgen Van Goolen (Bel) Quick.Step-Davitamon                   0.28
15 Wladimir Belli (Ita) Lampre
16 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
17 Francesco Casagrande (Ita) Lampre                              0.29
18 Bobby Julich (USA) Team Telekom
19 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                                0.31
20 Ondrej Sosenka (Cze) CCC-Polsat                                0.32
21 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com                                   0.33
22 Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com                               0.35
23 Tomasz Brozyna (Pol) CCC-Polsat                                0.36
24 Markus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                0.37
25 Torsten Hiekmann (Ger) Team Telekom                            0.39
26 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner                           0.41
27 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco                           0.45
28 Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Domina Vacanze-Elitron
29 Fabian De Waele (Bel) Palmans-Collstrop                        0.46
30 Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat                              0.47
31 Juan Carlos Dominguez (Spa) Phonak Hearing Systems
32 Dariusz Baranowski (Pol)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment