Tirreno-Adriatico Results - Stage 7

News & Results

03/14/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Petacchi takes the win and Zabel celebrates. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Petacchi takes the win and Zabel celebrates. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tirreno-Adriatico Results - Stage 7

Petacchi wins final stage; Young Dekker takes overall win.

Isasi Flores (Esp) Euskaltel-Euskadi                             2.29

31 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                                    2.35

32 Angel Vicioso Arcos (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team                   2.36

33 Riccardo Ricco' (Ita) Saunier Duval-Prodir                                

34 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic                            2.41

35 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                          2.43

36 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir                               2.45

37 David Lopez Garcia (Esp) Euskaltel-Euskadi                             2.59

38 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing System                             3.22

39 Pablo Lastras Garcia (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears              3.35

40 Philippe Gilbert (Bel) Francaise Des Jeux                              3.45

41 Alexander Arekeev (Rus) Acqua E Sapone                                 3.46

42 Massimiliano Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                     3.52

43 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                              3.57

44 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                     4.00

45 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.                                    4.01

46 Christian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                      4.12

47 Imanol Erviti (Esp) Caisse d'Epargne-Illes Balears                     4.33

48 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                          4.42

49 Yuriy Krivtsov (Ukr) Ag2R Prevoyance                                   4.55

50 Cyrille Monnerais (Fra) Francaise Des Jeux                             4.57

51 Mauricio Soler (Col) Acqua E Sapone                                    5.08

52 Oscar Freire Gomez (Esp) Rabobank                                      5.48

53 Michael Barry (Can) Discovery Channel                                  6.26

54 Andreas Klier (Ger) T-Mobile Team                                      6.42

55 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram                                         6.58

56 Ruben Perez Moreno (Esp) Euskaltel-Euskadi                             7.01

57 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                      7.18

58 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                      7.22

59 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic                              7.36

60 Marco Velo (Ita) Team Milram                                           7.44

61 Isidro Nozal Vega (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team                     7.53

62 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel                                     8.04

63 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                  8.18

64 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                                    8.21

65 Cristian Moreni (Ita) Cofidis                                          8.33

66 Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team                                   8.34

67 Juan Antonio Flecha Giannoni  (Esp) Rabobank                           8.36

68 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                                 9.06

69 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  9.25

70 Igor Astarloa (Esp) Barloworld                                         9.44

71 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                     10.20

72 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                           10.46

73 Frederic Guesdon (Fra) Francaise Des Jeux                             11.13

74 Javier Ramirez Abeja (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team                 11.28

75 Viatcheslav Ekimov (Rus) Discovery Channel                            11.32

76 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing System                                 11.48

77 Gregory Rast (Sui) Phonak Hearing System                              11.49

78 Amael Moinard (Fra) Cofidis                                           11.53

79 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                               12.00

80 Murilo Antonio Fischer  (Bra) Naturino-Sapore Di Mare                 12.12

81 Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.                                   12.37

82 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital                               12.51

83 Ludovic Auger (Fra) Francaise Des Jeux                                13.08

84 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                      14.24

85 Alexander Efimkin (Rus) Barloworld                                    14.40

86 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel                                 14.43

87 Bingen Fernandez Bustinza (Esp) Cofidis                               14.59

88 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                          15.05

89 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto                               16.21

90 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole                                 16.43

91 Joaquin Rojas Gil Jose

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment