Tirreno - Adriatico Results: Stage 6

News & Results

03/18/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tirreno - Adriatico Results: Stage 6

March 18, 2003: Sure Teramo - Torricella (179 km):
1 Danilo Di Luca (Ita) Team Saeco                       04:59:47
2 Filippo Pozzato (Ita) Fassa Bortolo                                        0.01
3 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
4 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                            0.02
5 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom
6 Ruggero Marzoli (Ita) Alessio                                              0.04

March 18, 2003: Sure Teramo - Torricella (179 km):
1 Danilo Di Luca (Ita) Team Saeco                       04:59:47
2 Filippo Pozzato (Ita) Fassa Bortolo                                        0.01
3 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
4 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                            0.02
5 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom
6 Ruggero Marzoli (Ita) Alessio                                              0.04
7 Enrico Cassani (Ita) Alessio                                               0.06
8 Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo                                         0.09
9 Paolo Bossoni (Ita) Sidermec                                               0.13
10 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
11 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
12 Peter Farazijn (Bel) Cofidis
13 Peter Van Petegem (Bel) Lotto-Domo
14 Andrea Noe (Ita) Alessio
15 Xavier Florencio Cabre (Spa) O.N.C.E.-Eroski
16 Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
17 Andrea Peron (Ita) Team CSC
18 Michael Blaudzun (Den) Team CSC
19 Javier Pascual (Spa) iBanesto.com
20 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave'
21 Aitor Osa Eizaguirre (Spa) iBanesto.com
22 Oscar Mason (Ita) Sidermec
23 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
24 Marc Lotz (Ned) Rabobank
25 Angelo Lopeboselli (Ita) Cofidis
26 Mariano Piccoli (Ita) Lampre
27 Laurent Dufaux (Swi) Alessio
28 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems
29 Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
30 Erik Zabel (Ger) Team Telekom
31 Serhiy Honchar (Ukr) De Nardi-Colpack
32 Daniel Atienza (Spa) Cofidis
33 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                              0.20
34 Jan Hruska (Cze) O.N.C.E.-Eroski
35 Gianluca Sironi (Ita) Sidermec
36 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack
37 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
38 Juan Antoni Flecha Giannoni (Spa) iBanesto.com
39 Serge Baguet (Bel) Lotto-Domo
40 Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
41 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
42 Manuel Quinziato (Ita) Lampre
43 Rene: Andrle (Cze) O.N.C.E.-Eroski
44 Angel Vicioso Arcos (Spa) O.N.C.E.-Eroski
45 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
46 Patrik Sinkewitz (Ger) Quickstep-Davitamon
47 Kai Hundertmark (Ger) Team Telekom
48 Luca Paolini (Ita) Quickstep-Davitamon
49 Andrea Ferrigato (Ita) Alessio
50 Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Davitamon
51 Alessandro Cortinovis (Ita) Lampre                                        0.29
52 Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago                              0.40
53 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
54 Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo
55 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
56 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
57 Ruslan Ivanov (Mda) Alessio
58 Janek Tombak (Est) Cofidis
59 Marco Milesi (Ita) Sidermec
60 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
61 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo
62 Stefen Wesemann (Ger) Team Telekom
63 Maximilian Sciandri (GBr) Lampre
64 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                                0.58
65 Eugeni Petrov (Rus) iBanesto.com
66 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco                                             1.22
67 Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo                              1.39
68 Alexandre Shefer (Kaz) Team Saeco                                         1.55
69 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                                         2.04
70 Romans Vainsteins (Lat) Sidermec                                          2.31
71 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                                 3.43
72 Roger Beuchat (Swi) Phonak Hearing Systems
73 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
74 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski
75 Marc Wauters (Bel) Rabobank
76 Jan Boven (Ned) Rabobank
77 Bram De Groot (Ned) Rabobank
78 Mauro Gerosa (Ita) Sidermec
79 Nicki Sorensen (Den) Team CSC
80 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
81 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
82 Xabier Zandio Echaide (Spa) iBanesto.com
83 Wim Vansevenant (Bel) Lotto-Domo
84 Rafaele Ferrara (Ita) Alessio
85 Gian Mateo Fagnini (Ita) Team Telekom                                     4.47
86 Giovanni Lombardi (Ita) Domina

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment