Tirreno-Adriatico Results - Stage 6

News & Results

03/13/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Bertagnolli (Cofidis) takes the stage win ahead of Petacchi (Milram). Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Bertagnolli (Cofidis) takes the stage win ahead of Petacchi (Milram). Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tirreno-Adriatico Results - Stage 6

Bertagnolli cheats sprinters; Young Dekker maintains overall lead.

 


 


 



 

March 13, 2006: San Benedetto Del Tronto ? Torricella Sicura ( <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" /?>179 km ):
1 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone       04:40:40<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>

2 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                                 

3 Riccardo Ricco (Ita) Saunier Duval-Prodir                             

4 Filippo Pozzato (Ita) Quick Step-Innergetic                           

5 Igor Astarloa (Spa) Barloworld                                        

6 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone                                  

7 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.                                   

8 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                    

9 Pedro Arreitunandia (Spa) Barloworld                                  

10 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                   

11 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                        

12 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                              

13 Rubens Bertogliati (Swi) Saunier Duval-Prodir                        

14 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team            

15 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                         

16 Karsten Kroon (Ned) Team CSC                                         

17 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-W?rth Team                        

18 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                      

19 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi                                

20 Hugo Sabido (Por) Barloworld                                         

21 Leif Hoste (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team                  

22 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                    

23 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                   

24 George Hincapie (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team             

25 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team                                 

26 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                            

27 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                       

28 Kurt Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                     

29 David Kopp (Ger) Gerolsteiner                                        

30 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                         

31 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                            

32 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                            

33 Bernhard Kohl (Aut) T-Mobile Team                                    

34 Bram Tankink (Ned) Quick Step-Innergetic                             

35 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                    

36 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems                       

37 Jose Joaqin Rojas Gil (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team            0.12

38 Thomas Danielson (USA) Discovery Channel Pro Cycling Team            

39 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic                        0.14

40 Serge Baguet (Bel) Quick Step-Innergetic                             

41 Mauricio Soler (Col) Acqua Sapone                                 0.19

42 Constantino Zaballa (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears          0.23

43 David Lopez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                  

44 Giuliano Figueras (Ita) Lampre-Fondital                              

45 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                           

46 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir                             

47 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems               

48 Serguei Ivanov (Rus) T-Mobile Team                                0.29

49 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir                             

50 Ruben Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi                               0.31

51 Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                   

52 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram                                    0.33

53 Marco Velo (Ita) Team Milram                                         

54 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto                                

55 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems                          

56 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R Prevoyance                                 

57 Philippe Gilbert (Bel) Fran?aise des Jeux                            

58 Christoph Le Mevel (Fra) Credit Agricole                             

59 Peter Van Petegem (Bel) Davitamon-Lotto                              

60 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                                  

61 Alexander Arekeev (Rus) Acqua Sapone                                 

62 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                          

63 Cyrille Monnerais (Fra) Fran?aise des Jeux                           

64 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone       0.39

65 Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.                                   

66 Angel Vicioso (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                       

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment