Tirreno - Adriatico Results: Stage 5

News & Results

03/18/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tirreno - Adriatico Results: Stage 5

March 17, 2003: Monte San Giusto - Rapagnano (181 km):
1 Ruggero Marzoli (Ita) Alessio            4.45.05 (38.09 km/h)
2 Luca Paolini (Ita) Quickstep-Davitamon
3 Michael Boogerd (Ned) Rabobank
4 Andrea Ferrigato (Ita) Alessio
5 Danilo Di Luca (Ita) Team Saeco
6 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
7 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
8 Enrico Cassani (Ita) Alessio
9 Andrea Noe (Ita) Alessio
10 Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Davitamon
11 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom

Marco Zanotti (Ita) Fassa Bortolo
90 Janek Tombak (Est) Cofidis
91 Roger Beuchat (Swi) Phonak Hearing Systems
92 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron            5.11
93 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
94 Andreas Klier (Ger) Team Telekom
95 Jan Boven (Ned) Rabobank
96 Andrea Tafi (Ita) Team CSC                           8.09
97 Jan Svorada (Cze) Lampre
98 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
99 Paul Van Hyfte (Bel) Team CSC
100 Stefano Zanini (Ita) Team Saeco
101 Servais Knaven (Ned) Quickstep-Davitamon
102 Johan Museeuw (Bel) Quickstep-Davitamon
103 Bram De Groot (Ned) Rabobank
104 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski
105 Mauro Radaelli (Ita) Sidermec
106 Steven De Jongh (Ned) Rabobank
107 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems
108 Santos Gonzalez (Spa) Domina Vacanze-Elitron
109 Robert Hunter (RSA) Rabobank
110 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
111 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems
112 Hans De Clercq (Bel) Lotto-Domo
113 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
114 Gabriele Balducci (Ita) Sidermec
115 Rafaele Ferrara (Ita) Alessio
116 Dario Pieri (Ita) Team Saeco
117 Wim Vansevenant (Bel) Lotto-Domo
118 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
119 Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
120 Guido Trentin (Ita) Cofidis
121 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron
122 Uwe Peschel (Ger) Gerolsteiner                     16.07
123 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner
124 Denis Bertolini (Ita) Phonak Hearing Systems
125 Domenico Gualdi (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
126 Jakob Pil (Den) Team CSC
127 Mikhail Timochine (Rus) Landbouwkrediet-Colnago
128 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
129 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre
130 Rafael Mateos Perez (Spa) iBanesto.com
131 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
132 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo
133 Julian Dean (NZl) Team CSC
134 Bret Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
135 Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
136 Michael Albasini (Swi) Phonak Hearing Systems
137 Alan Davis (Aus) O.N.C.E.-Eroski
138 Martin Derganc (Slo) Domina Vacanze-Elitron
139 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
140 Ludo Dierckxssens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
141 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
142 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
143 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
144 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron
145 Jose Antonio Lopez Gil (Spa) iBanesto.com
DNF Simone Cadamuro (Ita) De Nardi-Colpack
DNF Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
DNF Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
DNS Dmitri Fofonov (Kaz) Cofidis
DNS Massimiliano Mori (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
DNS Ruben Plaza Molina (Spa) iBanesto.com

Overall rankings after stage 5:
1 Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Davitamon           20:21:27
2 Luca Paolini (Ita) Quickstep-Davitamon                0.01
3 Filippo Pozzato (Ita) Fassa Bortolo                   0.03
4 Ruggero Marzoli (Ita) Alessio
5 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                         0.07
6 Danilo Di Luca (Ita) Team Saeco
7 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                        0.09
8 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom                     0.13
9 Enrico Cassani (Ita) Alessio
10 Juan Antoni Flecha Giannoni (Spa) iBanesto.com
11 Andrea Noe (Ita) Alessio
12 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner
13 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank
14 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave'
15 Javier Pascual (Spa) iBanesto.com
16 Andrea Ferrigato (Ita) Alessio
17 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
18 Romans Vainsteins (Lat) Sidermec                     0.16
19 Fabio Baldato (Ita) Alessio                          0.17
20 Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo                   0.19
21 Xavier Florencio Cabre (Spa) O.N.C.E.-Eroski         0.20
22 Aitor Osa Eizaguirre (Spa) iBanesto.com
23 Roberto Petito

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment