Tirreno-Adriatico Results - Stage 4

News & Results

03/11/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Thor Hushovd takes the win for Credit Agricole. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Thor Hushovd takes the win for Credit Agricole. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tirreno-Adriatico Results - Stage 4

Stage win for Thor Hushovd; Freire leads overall.

Davitamon-Lotto                               

135 Valerio Agnoli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                        

136 Simon Gerrans (Aus) AG2R Prevoyance                                 

137 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone         

138 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                

139 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital                               

140 Steven De Jongh (Ned) Quick Step-Innergetic                      6.13

141 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 

142 Mickael Delage (Fra) Fran?aise des Jeux                             

143 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole                                

144 Luciano A Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir                     

145 Alessandr Spezialetti (Ita) Liquigas                                

146 Stefano Zanini (Ita) Liquigas                                       

147 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                         

148 Christoph Mengin (Fra) Fran?aise des Jeux                           

149 Gabriele Balducci (Ita) Acqua Sapone                                

150 Salvatore Commesso (Ita) Lampre-Fondital                            

151 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone                                    7.30

152 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone                                 

153 Inigo Chaurreau (Spa) AG2R Prevoyance                               

154 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                 

155 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                        

156 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank                                       

157 Frederic Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone               

158 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto                                  

159 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir                            

160 Mauro Facci (Ita) Barloworld                                        

161 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi                        

162 Enrico Degano (Ita) Barloworld                                      

163 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram                                  

164 David Herrero (Spa) Euskaltel-Euskadi                               

165 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                             

166 Lars Michaelsen (Den) Team CSC                                      

167 Christian Knees (Ger) Team Milram                                   

168 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems                         

169 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R.                                   

170 Mads Christensen (Den) Barloworld                                   

171 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole                               

172 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic                          

173 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance                               

174 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R.                                      

175 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.                                  

176 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance                            10.26

177 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare                     

178 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                            

179 Simone Masciareli (Ita) Acqua Sapone                            10.28

180 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom                                 

181 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                                      

182 Ren? Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                                 

183 Andy Flickinger (Fra) Bouygues Telecom                          11.38

184 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                 12.14

DNS Andrea Tonti (Ita) Acqua Sapone                                     

DNS Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                             

DNS Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                  

DNF Filippo Simeoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                       

DNF Matthieu Sprick (Fra) Bouygues Telecom                              

DNF Leon Van Bon (Ned) Davitamon-Lotto                                  

DNF Marco Milesi (Ita) Liquigas

 

Overall rankings after stage 4:

1 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank        18:00:35

2 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                            0.14

3 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                         

4 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                    

5 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                       

6 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone                                  

7 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone           

8 Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-W?rth Team                         

9 Michael Boogerd (Ned) Rabobank                                        

10 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                         

11 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                      0.17

12 Ignacio Gutierrez (Spa) Phonak Hearing Systems             0.21

13 Stefano

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment