Tirreno-Adriatico Results - Stage 3

News & Results

03/10/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Oscar Freire takes the win. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Oscar Freire takes the win. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tirreno-Adriatico Results - Stage 3

Bettini crashes out; Freire takes stage win and overall lead.

Prevoyance                                 

134 Mark Scanlon (Irl) AG2R Prevoyance                                  

135 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                        

136 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital                               

137 Christoph Mengin (Fra) Fran?aise des Jeux                           

138 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems                         

139 Alessandr Spezialetti (Ita) Liquigas                                

140 Giampaolo Cheula (Ita) Barloworld                                   

141 Henk Vogels (Aus) Davitamon-Lotto                                   

142 Luciano A Pagliarini (Bra) Saunier Duval-Prodir                     

143 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team             

144 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole                                 

145 Mickael Delage (Fra) Fran?aise des Jeux                             

146 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC                                     

147 Sergio Marinangeli (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                    

148 Frank Hoj (Den) Gerolsteiner                                        

149 Lars Michaelsen (Den) Team CSC                                      

150 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                                

151 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                 

152 Fabian Cancellara (Swi) Team CSC                                    

153 Daniele Contrini (Ita) Team L.P.R.                                   

154 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi                        

155 Gabriele Balducci (Ita) Acqua Sapone                             9.33

156 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                             

157 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                               

158 Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R.                                      

159 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramica Panaria-Navigare                 14.38

160 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                          

161 Luis Perez Rodriguez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone         

162 Alessandr Cortinovis (Ita) Team Milram                              

163 Sascha Urweider (Swi) Phonak Hearing Systems                        

164 Andrea Tonti (Ita) Acqua Sapone                                     

165 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance                               

166 Laurent Mangel (Fra) AG2R Prevoyance                                

167 Filippo Simeoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                       

168 Joseba Albizu (Spa) Euskaltel-Euskadi                               

169 Simone Masciareli (Ita) Acqua Sapone                                

170 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                        

171 Mirko Allegrini (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                     

172 Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto                               

173 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                       

174 Wim De Vocht (Bel) Davitamon-Lotto                                  

175 Enrico Degano (Ita) Barloworld                                      

176 Benat Albizuri (Spa) Euskaltel-Euskadi                              

177 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom                                 

178 Jimmy Casper (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                 

179 Andrus Aug (Est) Acqua Sapone                                       

180 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                  

181 Matteo Priamo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                       

182 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole                                

183 Maximiliano Richeze (Arg) Ceramica Panaria-Navigare                 

184 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram                                  

185 Davide Bramati (Ita) Quick Step-Innergetic                      20.14

186 Arnaud Gerard (Fra) Fran?aise des Jeux                              

187 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                     

188 Marco Milesi (Ita) Liquigas                                         

189 Samuele Marzoli (Ita) Team L.P.R.                                   

190 Ren? Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                                 

191 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance                                

DNF Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic                           

DNF Lars Ytting Bak (Den) Team CSC                                      

DNF Jaan Kirsipuu (Est) Credit Agricole                                 

DNF Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto                                

DNF Isaac Galvez Lopez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears

 

Overall rankings after stage 3:

1 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank       12:39:26

2 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                            0.10

3 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                    

4 Rinaldo Nocentini (Ita) Acqua Sapone                                  

5 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                         

6 Massimili Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                       

7 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis,

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment