Tirreno-Adriatico Results ? Stage 2

News & Results

03/10/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Alessandro Petacchi prepares for a long day in the saddle. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Alessandro Petacchi prepares for a long day in the saddle. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tirreno-Adriatico Results ? Stage 2

Freire wins sprint; takes overall lead.

(Fra) Credit Agricole                             3.39

130 Frank Hoj (Den) Gerolsteiner                                        4.05

131 Wim Vansevenant (Bel) Davitamon-Lotto                                  

132 Maarten Den Bakker (Ned) Rabobank                                      

133 Andreas Kl?den (Ger) T-Mobile Team                                     

134 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                        

135 Marc Wauters (Bel) Rabobank                                            

136 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                           

137 Mario Cipollini (Ita) Liquigas-Bianchi                                  

138 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                       

139 Mauro Gerosa (Ita) Liquigas-Bianchi                                    

140 Bradley Mcgee (Aus) Fran?aise Des Jeux                                 

141 Davide Bramati (Ita) Quick.Step                                        

142 Stefano Zanini (Ita) Quick.Step                                        

143 Matthew Wilson (Aus) Fran?aise Des Jeux                                

144 Gian Matteo Fagnini (Ita) Naturino-Sapore di Mare                      

145 Lars Michaelsen (Den) Team CSC                                         

146 Servais Knaven (Ned) Quick.Step                                        

147 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Caffita                                    

148 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems                            

149 Filippo Simeoni (Ita) Naturino-Sapore di Mare                          

150 Anthony Charteau (Fra) Bouygues Telecom                                

151 Cristian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore di Mare                       

152 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi                           

153 Alberto Ongarato (Ita) Fassa Bortolo                                5.46

154 Ivan Ravaioli (Ita) Saunier Duval-Prodir                               

155 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre-Caffita                                 

156 Imanol Erviti (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne                     

157 Aur?lien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                             

158 Ivan Quaranta (Ita) Domina Vacanze                                  9.37

159 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare            

160 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                                   

161 Joseba Beloki Dorronsoro (Spa) Liberty Seguros Team                    

162 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Liberty Seguros Team                   

163 Gabriele Colombo (Ita) Naturino-Sapore di Mare                         

164 Pedro Horrillo Munoz (Spa) Rabobank                                     

165 Ren? Andrle (Cze) Liberty Seguros Team                                 

166 Aitor Galdos Alonso (Spa) Ceramica Panaria-Navigare                    

167 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Caffita                                   

168 Robert F?rster (Ger) Gerolsteiner                                      

169 Jakob Piil (Den) Team CSC                                              

170 Andrea Ferrigato (Ita) Acqua & Sapone-Adria Mobil                      

171 Andrus Aug (Est) Fassa Bortolo                                         

172 Devis Miorin (Ita) Liquigas-Bianchi                                    

173 Allan Johansen (Den) Team CSC                                          

174 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, Le Credit Par Telephone                

175 Tom Steels (Bel) Davitamon-Lotto                                       

176 David Arroyo Duran (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne                

177 Samuele Marzoli (Ita) Lampre-Caffita                                    

178 Dario Andriotto (Ita) Liquigas-Bianchi                              9.58

179 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas-Bianchi                            14.27

180 Jans Koerts (Ned) Cofidis, Le Credit Par Telephone                     

181 S?bastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                              

182 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto                                    

DNS Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare

 

Overall rankings after stage 2:
1 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank        09:11:01

2 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                                   

3 Angel Vicioso Arcos (Spa) Liberty Seguros Team                0.04

4 Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom                        0.06

5 Danilo Hondo (Ger) Gerolsteiner                                       0.07

6 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                              

7 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                       0.08

8 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                        

9 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas-Bianchi                                    

10 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                           0.10

11 Stuart O'Grady (Aus) Cofidis, Le Credit Par Telephone                   

12 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                           

13 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment