Tirreno - Adriatico Results: Stage 2

News & Results

03/14/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Tirreno - Adriatico Results: Stage 2

March 14, 2003: Sabaudia - Tarquinia, 213 km:
1 Filippo Pozzato (Ita) Fassa Bortolo               05:54:16 (36.41 km/h)
2 Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Davitamon
3 Romans Vainsteins (Lat) Sidermec
4 Luca Paolini (Ita) Quickstep-Davitamon
5 Danilo Di Luca (Ita) Team Saeco
6 Ruggero Marzoli (Ita) Alessio
7 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
8 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
9 Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack

CSC
86 Gianluca Sironi (Ita) Sidermec
87 Andrea Ferrigato (Ita) Alessio
88 Zbigniew Spruch (Pol) Lampre
89 Rafael Mateos Perez (Spa) iBanesto.com
90 Mariano Piccoli (Ita) Lampre
91 Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo
92 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
93 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
94 Bram Tankink (Ned) Quickstep-Davitamon
95 Gabriele Balducci (Ita) Sidermec
96 Dario Pieri (Ita) Team Saeco
97 Rolf Aldag (Ger) Team Telekom
98 Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
99 Mateo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
100 Alan Davis (Aus) O.N.C.E.-Eroski                            0.26
101 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron                0.29
102 Marco Zanotti (Ita) Fassa Bortolo                           0.38
103 Gerrit Glomser (Aut) Team Saeco
104 Andreas Klier (Ger) Team Telekom
105 Mauro Gerosa (Ita) Sidermec
106 Davide Bramati (Ita) Quickstep-Davitamon
107 Massimo Strazzer (Ita) Phonak Hearing Systems               0.52
108 Jakob Piil (Den) Team CSC
109 Rafael Diaz Justo (Spa) O.N.C.E.-Eroski
110 Janek Tombak (Est) Cofidis, Le Cr?dit par T?l?phone
111 Jan Schaffrath (Ger) Team Telekom
112 Kai Hundertmark (Ger) Team Telekom
113 Servais Knaven (Ned) Quickstep-Davitamon
114 Roger Beuchat (Swi) Phonak Hearing Systems
115 Manuel Quinziato (Ita) Lampre
116 Sergiy Matveyev (Ukr) Ceramiche Panaria-Fiordo
117 Mauro Radaelli (Ita) Sidermec
118 Marc Wauters (Bel) Rabobank
119 Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'
120 Jan Svorada (Cze) Lampre
121 Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron                   1.11
122 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
123 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
124 Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron
125 Mikhail Timochine (Rus) Landbouwkrediet-Colnago
126 Ludo Dierckxssens (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
127 Denis Bertolini (Ita) Phonak Hearing Systems
128 Leif Hoste (Bel) Lotto-Domo
129 Gian Mateo Fagnini (Ita) Team Telekom
130 Johan Museeuw (Bel) Quickstep-Davitamon
131 Steven De Jongh (Ned) Rabobank
132 Julian Dean (NZl) Team CSC
133 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
134 Martin Derganc (Slo) Domina Vacanze-Elitron
135 Stefano Zanini (Ita) Team Saeco
136 Jan Boven (Ned) Rabobank
137 Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
138 Jose Antonio Lopez Gil (Spa) iBanesto.com
139 Uwe Peschel (Ger) Gerolsteiner
140 Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
141 Bret Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
142 Hans De Clercq (Bel) Lotto-Domo
143 Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron
144 Alexandre Shefer (Kaz) Team Saeco
145 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
146 Domenico Gualdi (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'               1.30
147 Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago             1.43
148 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                1.52
149 Simone Cadamuro (Ita) De Nardi-Colpack
150 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco                     2.03
151 Robert Hunter (RSA) Rabobank                                2.17
152 Geert Van Bondt (Bel) Team CSC                              2.22
153 Andrea Tafi (Ita) Team CSC                                  3.04
154 Olaf Pollack (Ger) Gerolsteiner                             3.42
155 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave'                  4.20

Overall rankings after stage 2:
1 Filippo Pozzato (Ita) Fassa Bortolo                10:08:38
2 Paolo Bettini (Ita) Quickstep-Davitamon                       0.04
3 Dario Pieri (Ita) Team Saeco
4 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco                                 0.05
5 Luca Paolini (Ita) Quickstep-Davitamon                        0.06
6 Romans Vainsteins (Lat) Sidermec
7 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack                             0.07
8 Fabio Baldato (Ita) Alessio                                   0.08
9 Danilo Di Luca (Ita) Team Saeco
10 Juan Antoni Flecha Giannoni (Spa) iBanesto.com               0.10
11 Gianpaolo Caruso (Ita) O.N.C.E.-Eroski
12 Andreas Kloden (Ger) Team Telekom
13 Ruggero Marzoli (Ita) Alessio
14 Roberto Petito (Ita)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment