Tirreno-Adriatico Results ? Stage 1

News & Results

03/9/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Petacchi takes the win. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Petacchi takes the win. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Tirreno-Adriatico Results ? Stage 1

Petacchi wins first Italian ProTour stage.

136 Inigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel-Euskadi               

137 Jure Golcer (Slo) Acqua & Sapone-Adria Mobil                      

138 Iker Leonet Iza (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne               

139 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                           

140 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel Pro Cycling Team            

141 Daniel Atienza Urendez (Spa) Cofidis, Le Credit Par Telephone     

142 Servais Knaven (Ned) Quick.Step                                   

143 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                       

144 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team            

145 Andreas Kl?den (Ger) T-Mobile Team                                

146 David Herrero Llorente (Spa) Euskaltel-Euskadi                    

147 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros Team                       

148 Joan Horrach Rippoll (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne         

149 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare       

150 Imanol Erviti (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne                

151 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                  

152 Allan Johansen (Den) Team CSC                                      

153 Ivan Ravaioli (Ita) Saunier Duval-Prodir                          

154 Matej Mugerli (Slo) Liquigas-Bianchi                              

155 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi                      

156 Ren? Andrle (Cze) Liberty Seguros Team                            

157 Oleksandr Kvachuk (Ukr) Lampre-Caffita                            

158 David Arroyo Duran (Spa) Illes Balears-Caisse d'Epargne           

159 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, Le Credit Par Telephone           

160 Alberto Ongarato (Ita) Fassa Bortolo                           0.29

161 Mauro Gerosa (Ita) Liquigas-Bianchi                            2.15

162 Dario Andriotto (Ita) Liquigas-Bianchi                            

163 Filippo Simeoni (Ita) Naturino-Sapore di Mare                     

164 Devis Miorin (Ita) Liquigas-Bianchi                               

165 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi                    3.19

166 Joseba Beloki Dorronsoro (Spa) Liberty Seguros Team      4.04

167 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas-Bianchi                        4.59

168 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                               9.15

169 Samuele Marzoli (Ita) Lampre-Caffita                           9.34

170 Ivan Quaranta (Ita) Domina Vacanze                                 

171 Jans Koerts (Ned) Cofidis, Le Credit Par Telephone                

172 Aur?lien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                       

173 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                              

174 Antonio Bucciero (Ita) Acqua & Sapone-Adria Mobil                 

175 Jakob Piil (Den) Team CSC                                         

176 Frank H?j (Den) Gerolsteiner                                      

177 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                       

178 Andrus Aug (Est) Fassa Bortolo                                    

179 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Caffita                             

180 Carlos Barredo Llamazales (Spa) Liberty Seguros Team              

181 Aitor Galdos Alonso (Spa) Ceramica Panaria-Navigare               

182 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare               14.51

183 S?bastien Chavanel (Fra) Bouygues Telecom                         

DNF Graeme Brown (Aus) Ceramica Panaria-Navigare

 

Overall rankings after stage 1:
1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo        04:25:25

2 Bernhard Eisel (Aut) Fran?aise Des Jeux                0.04

3 Robbie Mcewen (Aus) Davitamon-Lotto                 0.06

4 Robert F?rster (Ger) Gerolsteiner                          0.07

5 Danilo Hondo (Ger) Gerolsteiner                           0.08

6 Daniele Bennati (Ita) Lampre-Caffita                     0.09

7 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank                     0.10

8 Fabrizio Guidi (Ita) Phonak Hearing Systems                         

9 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                  

10 Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                      

11 Giosu? Bonomi (Ita) Lampre-Caffita                                 

12 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                     

13 Simone Cadamuro (Ita) Domina Vacanze                                

14 Andris Nauduzs (Lat) Naturino-Sapore di Mare                       

15 Stefano Zanini (Ita) Quick.Step                                    

16 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                     

17 Crescenzo D'Amore (Ita) Acqua

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment