Setmana Catalana - Stage 4

News & Results

03/25/2004| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Setmana Catalana - Stage 4

The return of Leipheimer; Rodriguez leads overall.

Lizuarte Manuel Martins (Por) Milaneza Maia                  19.39
77 Carlos Torrent (Spa) Costa De Almeria-Paternina                  
78 Javier Perez (Spa) Costa De Almeria-Paternina                    
79 Aitor Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi                           
80 Aitor Perez (Spa) Cafes Baque                                    
81 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                    
82 Ronald Mutsaars (Ned) Rabobank                                   
83 Oscar Laguna (Spa) Relax-Bodysol                                 
84 Fabian Cancellara (Swi) Fassa Bortolo                            
85 Juan Gomis (Spa) Saunier Duval-Prodir                            
86 Bruno Castanheira (Por) Milaneza Maia                            
87 Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie         
88 Gianluca Sironi (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie         
89 Patrick Calcagni (Swi) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie        
90 Alberto Gonzalez (Col) Saunier Duval-Prodir                      
91 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                               
92 Bram De Groot (Ned) Rabobank                                     
93 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                      27.57
94 Tomas Konecny (Cze) T-Mobile Team                            28.30
95 Andr? Korff (Ger) T-Mobile Team                                  
96 Carlos Sastre (Spa) Team CSC                                     
97 Thomas Bruun (Den) Team CSC                                      
98 Mikel Gazta?aga (Spa) Cafes Baque                                
99 Giulio Tomi (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie             
100 Pedro Diaz Lobato (Spa) Costa De Almeria-Paternina              
101 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team                                 
102 Uwe Peschel (Ger) Gerolsteiner                                  
103 Bekim Christensen (Den) Team CSC                                
104 Tobias Steinhauser (Ger) T-Mobile Team                          
105 Hector Guerra (Spa) Relax-Bodysol                               
106 Aritz Arruti (Spa) Cafes Baque                                  
107 Brian Vandborg (Den) Team CSC                                   
108 Mauro Zinetti (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie          
109 Guido Trentin (Ita) Cofidis, le credit par Telephone            
110 Jose Antonio Lopez Gil (Spa) Illes Balears-Banesto              
111 Isaac Galvez (Spa) Illes Balears-Banesto                        
112 Marcus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                
113 Ren? Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                             
DNF Marcel Strauss (Swi) Gerolsteiner                               
DNF David Fernandez (Spa) Costa De Almeria-Paternina                
DNF Santos Gonzalez (Spa) Phonak Hearing Systems                    
DNF Luis Pasamontes (Spa) Relax-Bodysol                             
DNF Marco Gili (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie             
DNF Unai Elorriaga (Spa) Cafes Baque                                
DNF Francisco Palacio (Spa) Cafes Baque                             
DNS Vicente Reynes (Spa) Illes Balears-Banesto                      
DNS Cadel Evans (Aus) T-Mobile Team                                 
DNS Torsten Schmidt (Ger) Gerolsteiner                              
DNS Michael Rasmussen (Den) Rabobank

Overall rankings before tomorrow's final stage:
1 Joaquin Rodriguez (Spa) Saunier Duval-Prodir       17:21:46
2 M.A. Martin Perdiguero (Spa) Saunier Duval-Prodir              0.04
3 Josep Jufre (Spa) Relax-Bodysol                                   
4 Frank Vandenbroucke (Bel) Fassa Bortolo                           
5 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-Nobili Rubinetterie         
6 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros                            
7 Aitor Osa (Spa) Illes Balears-Banesto                             
8 Koldo Gil (Spa) Liberty Seguros                                   
9 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                         
10 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                                
11 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                      
12 Vladimir Karpets (Rus) Illes Balears-Banesto                  0.27
13 I?igo Cuesta (Spa) Cofidis, le credit par Telephone              
14 Levi Leipheimer (USA) Rabobank                                0.37
15 Peter Luttenberger (Aut) Team CSC                             0.48
16 Alex Zuelle (Swi) Phonak Hearing Systems                      0.53
17 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                           1.19
18 David Bernabeu (Spa) Milaneza Maia                               
19 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner                                 1.49
20 Manuel Calvente (Spa) Team CSC                                   
21 Alejandro Valverde (Spa) Kelme-Costa Blanca                   1.53
22 Egoi Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi                            
23 Javier Pascual Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca                
24 Jos? Luis Arrieta (Spa) Illes Balears-Banesto                 3.02
25 Rub?n Plaza (Spa) Kelme-Costa Blanca                             
26 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo                         3.16
27 Francisco Cabello (Spa) Kelme-Costa Blanca                    6.22
28 Ruben Lobato (Spa) Saunier Duval-Prodir                       8.40
29 Oscar Sevilla (Spa) Phonak Hearing Systems                   11.00
30 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                               12.38
31 Aitor Gonzalez (Spa) Fassa Bortolo                          

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment