Setmana Catalana Results: Stage 5

News & Results

03/29/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Setmana Catalana Results: Stage 5

March 28, 2003: Baga - Vic (176 km):
1 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                 04:30:53 (38.98 km/h)
2 Beat Zberg (Swi) Rabobank
3 Salvatore Commesso (Ita) Team Saeco
4 Isaac Galvez (Spa) Kelme-Costa Blanca
5 Angel Castresana (Spa) O.N.C.E.-Eroski
6 Gonzalo Bayarri (Spa) Phonak Hearing Systems
7 Jordi Riera (Spa) Kelme-Costa Blanca
8 Joaquin Rodriguez (Spa) O.N.C.E.-Eroski
9 David Latasa (Spa) Kelme-Costa Blanca
10 Viatcheslav Ekimov (Rus) US Postal

86 Iker Cama?o (Spa) Phonak Hearing Systems
87 Angel Casero (Spa) Team Coast
88 Ivan Herrero (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?
89 Domingo Sanchez (Spa) Paternina-Costa de Almeria              7.28
90 Juan Guillamon (Spa) Paternina-Costa de Almeria
91 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
DNF Jos? Iv?n Gutierrez (Spa) iBanesto.com
DNF Juan Jos? De Los Angeles (Spa) Fassa Bortolo
DNF Sven Montgomery (Swi) Fassa Bortolo
DNF Marco Zanotti (Ita) Fassa Bortolo
DNF David Zabriskie (USA) US Postal
DNF Gorka Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski
DNF Andrea Tafi (Ita) Team CSC
DNF Thomas Bruun (Den) Team CSC
DNF Jakob Storm Piil (Den) Team CSC
DNF Juan Miguel Cuenca (Spa) Kelme-Costa Blanca
DNF Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
DNF Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
DNF Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
DNF Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
DNF Torsten Schmidt (Ger) Gerolsteiner
DNF Daniele Nardello (Ita) Team Telekom
DNF Danilo Hondo (Ger) Team Telekom
DNF Stephan Schreck (Ger) Team Telekom
DNF Igor Pugaci (Mda) Team Saeco
DNF Nicola Gavazzi (Ita) Team Saeco
DNF Wladimir Belli (Ita) Lampre
DNF Milan Kadlec (Cze) Lampre
DNF Eddy Ratti (Ita) Lampre
DNF Jos? Luis Martinez (Spa) Paternina-Costa de Almeria
DNF J.Antonio Pecharroman (Spa) Paternina-Costa de Almeria
DNF Stefan Kupfernagel (Ger) Phonak Hearing Systems
DNF Unai Elorriaga (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?
DNF Cesar Garcia Calvo (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?
DNF Manuel Beltran (Spa) Team Coast
DNF Aitor Garmendia (Spa) Team Coast
DNF Thorsten Rund (Ger) Team Coast
DNF David Plaza (Spa) Team Coast
DNF Raphael Schweda (Ger) Team Coast
DNS Vladimir Karpets (Rus) iBanesto.com
DNS Erik Dekker (Ned) Rabobank
DNS Jimmi Madsen (Den) Team CSC

Final overall rankings:
1 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo              20:15:51
2 Jos? Jufre (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                     0.09
3 David Latasa (Spa) Kelme-Costa Blanca                          0.13
4 Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com
5 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                              0.23
6 Santiago Perez (Spa) Phonak Hearing Systems                    0.25
7 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
8 Joaquin Rodriguez (Spa) O.N.C.E.-Eroski                        0.27
9 Marcos Serrano (Spa) O.N.C.E.-Eroski                           0.31
10 Jos? Azevedo (Por) O.N.C.E.-Eroski
11 Francisco Vila (Spa) Lampre                                   0.37
12 Ivan Parra (Col) Kelme-Costa Blanca
13 Santiago Blanco (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
14 Marco Fertonani (Ita) Phonak Hearing Systems
15 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco                              0.50
16 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo                            0.53
17 Jose Luis Rebollo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada             0.55
18 Aitor Kintana (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?
19 Levi Leipheimer (USA) Rabobank                                0.58
20 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
21 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com
22 Jos? Javier Gomez Gozalo (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?
23 Lance Armstrong (USA) US Postal presented by Berry Floor      1.11
24 J.Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
25 I?igo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi                       2.16
26 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                     2.20
27 Manuel Calvente (Spa) Team CSC
28 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                           2.26
29 Koldo Gil (Spa) O.N.C.E.-Eroski
30 Volodymir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo                          2.28
31 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca                3.01
32 Juan Fuentes (Spa) Team Saeco                                 3.33
33 Gustavo Otero (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?                      3.40
34 Viatcheslav Ekimov (Rus) US Postal presented by Berry Floo    4.34
35 Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner                             4.37
36 Aitor Gonzalez (Spa) Fassa Bortolo                            4.38
37 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
38 David Arroyo (Spa) O.N.C.E.-Eroski
39 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment