Setmana Catalana Results: Stage 4

News & Results

03/27/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Setmana Catalana Results: Stage 4

March 27, 2003: Parets Del Vall?s - Coll De Pal (144 km):
1 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo              04:08:02 (34.83 km/h)
2 Jos? Jufre (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                  0.09
3 David Latasa (Spa) Kelme-Costa Blanca                       0.13
4 Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com
5 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                           0.23
6 Santiago Perez (Spa) Phonak Hearing Systems                 0.25
7 Michael Rasmussen (Den) Rabobank

Cesar Garcia Calvo (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?
80 Christian Vandevelde (USA) US Postal 11.54
81 Juan Miguel Cuenca (Spa) Kelme-Costa Blanca               12.02
82 Angel Castresana (Spa) O.N.C.E.-Eroski                    12.03
83 Torsten Schmidt (Ger) Gerolsteiner                        12.04
84 Erik Zabel (Ger) Team Telekom                             12.32
85 Domingo Sanchez (Spa) Paternina-Costa de Almeria          12.35
86 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca            14.07
87 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                      14.11
88 Sven Montgomery (Swi) Fassa Bortolo
89 Stephan Schreck (Ger) Team Telekom
90 Gorka Arrizabalaga (Spa) Euskaltel-Euskadi
91 Giuseppe Guerini (Ita) Team Telekom
92 Michael Barry  (Can) US Postal 19.28
93 Ronald Mutsaars (Ned) Rabobank
94 Andrea Tafi (Ita) Team CSC
95 Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal
96 Jimmi Madsen (Den) Team CSC
97 Joseba Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi
98 David Plaza (Spa) Team Coast
99 David Fernandez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
100 Ivan Herrero (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?
101 Michael Rich (Ger) Gerolsteiner
102 Danilo Hondo (Ger) Team Telekom
103 J.Antonio Pecharroman (Spa) Paternina-Costa de Almeria
104 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
105 Marco Zanotti (Ita) Fassa Bortolo
106 Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems
107 Manuel Beltran (Spa) Team Coast
108 Xavier Tondo (Spa) Paternina-Costa de Almeria
109 Jos? Iv?n Gutierrez (Spa) iBanesto.com
110 Stefan Kupfernagel (Ger) Phonak Hearing Systems
111 Juan Guillamon (Spa) Paternina-Costa de Almeria
112 Gorka Beloki (Spa) O.N.C.E.-Eroski
113 Salvatore Commesso (Ita) Team Saeco
114 Igor Gonzalez de Galdeano (Spa) O.N.C.E.-Eroski
115 Angel Casero (Spa) Team Coast
116 Aitor Garmendia (Spa) Team Coast
117 Erik Dekker (Ned) Rabobank
118 Unai Elorriaga (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?
119 Milan Kadlec (Cze) Lampre
120 Thomas Bruun (Den) Team CSC
121 Francisco Cerezo (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?
122 Jakob Storm Piil (Den) Team CSC
123 Nicola Gavazzi (Ita) Team Saeco
124 Eddy Ratti (Ita) Lampre
125 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
126 Isaac Galvez (Spa) Kelme-Costa Blanca
127 Igor Pugaci (Mda) Team Saeco
DNF Geert Van Bondt (Bel) Team CSC

Overall rankings after stage 4:
1 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                15:44:58
2 Jos? Jufre (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada                  0.09
3 David Latasa (Spa) Kelme-Costa Blanca                       0.13
4 Leonardo Piepoli (Ita) iBanesto.com
5 Iban Mayo (Spa) Euskaltel-Euskadi                           0.23
6 Santiago Perez (Spa) Phonak Hearing Systems                 0.25
7 Michael Rasmussen (Den) Rabobank
8 Joaquin Rodriguez (Spa) O.N.C.E.-Eroski                     0.27
9 Marcos Serrano (Spa) O.N.C.E.-Eroski                        0.31
10 Jos? Azevedo (Por) O.N.C.E.-Eroski
11 Francisco Vila (Spa) Lampre                                0.37
12 Ivan Parra (Col) Kelme-Costa Blanca
13 Santiago Blanco (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
14 Marco Fertonani (Ita) Phonak Hearing Systems
15 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco                           0.50
16 Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo                         0.53
17 Jose Luis Rebollo (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada          0.55
18 Aitor Kintana (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?
19 Levi Leipheimer (USA) Rabobank                             0.58
20 Juan Miguel Mercado (Spa) iBanesto.com
21 Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
22 Jos? Javier Gomez Gozalo (Spa) Labarca-2-Caf? Baqu?
23 Lance Armstrong (USA) US Postal presented by Berry Floo    1.11
24 J.Manuel Vazquez (Spa) Colchon Relax-Fuenlabrada
25 Wladimir Belli (Ita) Lampre                                1.33
26 I?igo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi                    2.16
27 Beat Zberg (Swi) Rabobank                                  2.20
28 Vladimir Karpets (Rus) iBanesto.com
29 Manuel Calvente (Spa) Team CSC
30 J.Antonio Flecha (Spa) iBanesto.com                        2.26
31 Koldo Gil (Spa) O.N.C.E.-Eroski
32 Volodymir

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment