Paris-Nice Results - Stage 8

News & Results

03/15/2004| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Vinokourov strikes for the third time in this year's Paris-Nice. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Vinokourov strikes for the third time in this year's Paris-Nice. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Paris-Nice Results - Stage 8

Vinikourov takes his third win; Jaksche wins race.

Agricole                                           
79 Inigo Cuesta (Spa) Cofidis, le credit par Telephone                           
80 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) US Postal Service presented by Berry Floor
81 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi                                     16.07
82 David Millar (GBr) Cofidis, le credit par Telephone                       18.54
83 Geoffroy Lequatre (Fra) Credit Agricole                                   22.45
84 Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner                                             
85 Eric Berthou (Fra) R.A.G.T. Semences-MG Rover                             26.23
DNF Alvaro Gonzalez de Galdeano (Spa) Liberty Seguros                            
DNF Allan Davis (Aus) Liberty Seguros                                            
DNF Alberto Ongarato (Ita) Fassa Bortolo                                         
DNF Gustav Larsson (Swe) Fassa Bortolo                                           
DNF Dario Cioni (Ita) Fassa Bortolo                                              
DNF Fabian Cancellara (Swi) Fassa Bortolo                                        
DNF Bradley Wiggins (GBr) Credit Agricole                                        
DNF Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                           
DNF Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                        
DNF Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance                                         
DNF Hans De Clercq (Bel) Lotto-Domo                                              
DNF Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi                                      
DNF Gorka Arrizabalaga (Spa) Euskaltel-Euskadi                                   
DNF Matthew Wilson (Aus) FDJeux.com                                              
DNF Fr?d?ric Guesdon (Fra) FDJeux.com                                            
DNF Carlos Da Cruz (Fra) FDJeux.com                                              
DNF Kevin Hulsmans (Bel) Quick.Step-Davitamon                                    
DNF Wilfried Cretskens (Bel) Quick.Step-Davitamon                                
DNF David Zabriskie (USA) US Postal Service presented by Berry Floor    
DNF Victor Hugo Pena (Col) US Postal Service presented by Berry Floor 
DNF Robert Hunter (RSA) Rabobank                                                 
DNF Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                                 
DNF Eddy Seigneur (Fra) R.A.G.T. Semences-MG Rover                               
DNF Micka?l Buffaz (Fra) R.A.G.T. Semences-MG Rover                              
DNF Guillaume Auger (Fra) R.A.G.T. Semences-MG Rover                             
DNF Christophe Rinero (Fra) R.A.G.T. Semences-MG Rover                           
DNF Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems                                
DNF Walter Beneteau (Fra) Brioches La Boulangere                                 
DNF Didier Rous (Fra) Brioches La Boulangere                                     
DNF Franco Pellizotti (Ita) Alessio-Bianchi                                      
DNF Pietro Caucchioli (Ita) Alessio-Bianchi                                      
DNF Jurgen Van De Walle (Bel) Chocolade Jacques Wincor-Nixdorf
DNF Vicente Reynes (Spa) Illes Balears-Banesto                                   
DNF Steffen Radochla (Ger) Illes Balears-Banesto                                 
DNF Kevin De Weert (Bel) Rabobank                                                
DNF Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team

Final overall rankings:
1 Jorg Jaksche (Ger) Team CSC       28:00:01
2 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                          0.15
3 Bobby Julich (USA) Team CSC                                                 0.43
4 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                                      
5 George Hincapie (USA) US Postal Service presented by Berry Floor    0.46
6 Frank Vandenbroucke (Bel) Fassa Bortolo                                     0.57
7 Oscar Pereiro Sio (Spa) Phonak Hearing Systems                              1.01
8 Michael Rogers (Aus) Quick.Step-Davitamon                                   1.09
9 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                                1.36
10 Jos? Azevedo (Por) US Postal Service presented by Berry Floor     1.46
11 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                                  1.53
12 Denis Menchov (Rus) Illes Balears-Banesto                                  3.55
13 Beat Zberg (Swi) Gerolsteiner                                              4.02
14 Sylvain Chavanel (Fra) Brioches La Boulangere                              4.35
15 Torsten Hiekmann (Ger) T-Mobile Team                                       5.14
16 Floyd Landis (USA) US Postal Service presented by Berry Floor     5.55
17 Bram Tankink (Ned) Quick.Step-Davitamon                                    6.02
18 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                     6.08
19 Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com                                             
20 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                                            6.25
21 Gorka Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                     6.44
22 Levi Leipheimer (USA) Rabobank                                             7.00
23 Laurent Brochard (Fra) Ag2R Prevoyance                                     7.04
24 Vladimir Karpets (Rus) Illes Balears-Banesto                               7.07
25 Alex Z?lle (Swi) Phonak Hearing Systems                                    7.27
26 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros                                     7.43
27 Inigo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi                                    8.21
28 Dionisio Galparsoro (Spa) Euskaltel-Euskadi                                8.27
29 Pedro Horrillo (Spa) Quick.Step-Davitamon                                  8.58
30 Patrik Sinkewitz (Ger) Quick.Step-Davitamon                               10.58
31 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole                                      11.14

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment