Paris - Nice Results: Stage 6

News & Results

03/15/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Paris - Nice Results: Stage 6

March 15, 2003: Toulon - Cannes, 194.5 km:
1 Joaquim Rodriguez (Spa) ONCE-Eroski           05:02:01 (38.64 km/h)
2 David Latasa (Spa) Kelme-Costa Blanca
3 Laurent Brochard (Fra) Ag2R Prevoyance
4 Sylvain Chavanel (Fra) Brioches La Boulangere
5 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi
6 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                               0.21
7 Frank H?j (Den) Team fakta
8 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team fakta
9 Richard Virenque (Fra) Quick Step-Davitamon

(USA) US Postal presented by Berry Floor
82 Marius Sabaliauskas (Ltu) Saeco
83 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
84 Thomas Eriksen (Den) Team CSC
85 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner
86 Nicolas Jalabert (Fra) Team CSC
87 Matthias Kessler (Ger) Team Telekom
88 Jordi Riera (Spa) Kelme-Costa Blanca
89 Koldo Gil Perez (Spa) ONCE-Eroski
90 Tristan Hoffman (Ned) Team CSC
91 Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com
92 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Davitamon               24.23
93 Isaac Galvez (Spa) Kelme-Costa Blanca
94 Michael Skelde (Den) Team fakta
95 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
96 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo
97 Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems
98 Leon Van Bon (Ned) Lotto-Domo
99 Mikel Astarloza (Spa) Ag2R Prevoyance
100 Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi
101 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo                            30.56
102 Benoit Salmon (Fra) Phonak Hearing Systems
103 Fabrice Gougot (Fra) Phonak Hearing Systems
104 Frank Schleck (Lux) Team CSC
105 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi
106 Ren? J?rgensen (Den) Team fakta
107 Inigo Chaurreau (Spa) Ag2R Prevoyance
108 Paulo Barroso (Por) Milaneza-MSS
109 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi
110 Andy Flickinger (Fra) Ag2R Prevoyance
111 Christophe Oriol (Fra) Ag2R Prevoyance
112 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance
113 Jos Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi
114 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta
115 Damon Kluck (USA) US Postal presented by Berry Floor
116 Danilo Hondo (Ger) Team Telekom                            35.17
117 Mario Aerts (Bel) Team Telekom
118 Bobby Julich (USA) Team Telekom
DNF Eddy Seigneur (Fra) Jean Delatour
DNF Ludovic Martin (Fra) Jean Delatour
DNF Yuriy Krivtsov (Ukr) Jean Delatour
DNF Ludovic Turpin (Fra) Ag2R Prevoyance
DNF Stefan Van Dijk (Ned) Lotto-Domo
DNF Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo
DNF Christophe Brandt (Bel) Lotto-Domo
DNF Axel Merckx (Bel) Lotto-Domo
DNF Anthony Morin (Fra) Credit Agricole
DNF Christopher Jenner (NZl) Credit Agricole
DNF Stuart O'Grady (Aus) Credit Agricole
DNF Miguel Martinez (Fra) Phonak Hearing Systems
DNF Torsten Schmidt (Ger) Gerolsteiner
DNF Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
DNF Matthew White (Aus) US Postal presented by Berry Floor
DNF Max Van Heeswijk (Ned) US Postal presented by Berry Floo
DNF David Moncoutie (Fra) Cofidis Credit Par Telephone
DNF Jorg Ludewig (Ger) Saeco
DNF Alessio Galletti (Ita) Saeco
DNF Mirko Celestino (Ita) Saeco
DNF Giosu? Bonomi (Ita) Saeco
DNF Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca
DNF Andrey Kashechkin (Kaz) Quick Step-Davitamon
DNF Aur?lien Clerc (Swi) Quick Step-Davitamon
DNF Nicolas Vogondy (Fra) FDJeux.com
DNF Mickael Pichon (Fra) FDJeux.com
DNF J?rgen Bo Petersen (Den) Team fakta
DNS Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
DNS Matthew Wilson (Aus) FDJeux.com

Overall rankings after stage 6:
1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom            19:28:32
2 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski                           0.43
3 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                            0.54
4 Jorg Jaksche (Ger) ONCE-Eroski                                0.55
5 Sylvain Chavanel (Fra) Brioches La Boulangere                 1.24
6 Claus Michael Moller (Den) Milaneza-MSS                       1.30
7 Volodomir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo                          1.41
8 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                        1.48
9 David Bernabeu (Spa) Milaneza-MSS                             1.51
10 Oscar Pereiro Sio (Spa) Phonak Hearing Systems               2.04
11 Gilberto Simoni (Ita) Saeco                                  2.19
12 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team fakta                           2.22
13 Marcos Serrano (Spa) ONCE-Eroski                             2.34
14 Didier Rous (Fra) Brioches La Boulangere                     2.40
15 Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo                              2.45

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment