Paris-Nice Results - Stage 3

News & Results

03/8/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Vila takes the win ahead of Landis. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Vila takes the win ahead of Landis. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Paris-Nice Results - Stage 3

Vila wins stage; Landis takes overall lead.

133 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                      

134 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole                                       

135 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance                                      

136 Michael Albasini (Swi) Liquigas                                          

137 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team                                       

138 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram                                      

139 Bj?rn Schr?der (Ger) Team Milram                                         

140 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital                                  

141 Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                   

142 Hans Dekkers (Ned) Agritubel                                             

143 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir                                 

144 Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom                                    

DNS Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner

DNF Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                       

DNF Bradley McGee (Aus) Fran?aise des Jeux                                  

DNF Mauro Santambrogio (Ita) Lampre-Fondital                                  

DNF Nicola Loda (Ita) Liquigas                                               

DNF Micha?l Blaudzun (Den) Team CSC                                          

DNF Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team                                        

DNF Kim Kirchen (Lux) T-Mobile Team                                          

DNF Anthony Charteau (Fra) Credit Agricole                                   

DNF David De
La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir                            

DNF Graeme Brown (Aus) Rabobank                                              

DNF Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems                               

DNF Manuel Calvente (Spa) Agritubel                                          

HD Daniele Colli (Ita) Liquigas                                               

HD Ramos Fernandez De
La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir                   

HD Simone Cadamuro (Ita) Team Milram                                         

HD Aur?lien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems       

 

Overall rankings after stage 3:

1 Floyd Landis (
USA
) Phonak Hearing Systems        14:46:28

2 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital                      0.09

3 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                  1.13

4 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                      1.23

5 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                               

6 Jos? Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team               1.35

7 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                                 1.37

8 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                                 1.39

9 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                       

10 Jos? Luis Rubiera (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team      1.40

11 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                               1.43

12 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                                

13 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems                               1.47

14 Luis Sanchez (Spa)
Liberty
Seguros-W?rth Team                       3.02

15 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team        3.12

16 C?dric Vasseur (Fra) Quick Step-Innergetic                             3.33

17 Sandy Casar (Fra) Fran?aise des Jeux                                   3.51

18 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                        3.59

19 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital                                   4.00

20 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                              4.01

21 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                             4.02

22 Dmitriy Fofonov (Kaz) Credit Agricole                                     

23 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance                                    4.03

24 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team                                    4.04

25 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital                                    4.05

26 Patrik Sinkewitz (Ger) T-Mobile Team                                   4.07

27 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance                                    4.13

28 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                          4.17

29 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir                           4.20

30 Thomas L?vkvist (Swe) Fran?aise des Jeux                               4.22

31 Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                4.29

32 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step-Innergetic                        4.39

33 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom                                4.44

34 Alberto Contador (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                      5.23

35 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic                                 5.29

36 Jos? Alberto Martinez

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment