Paris-Nice Results - Stage 2

News & Results

03/7/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Tom Boonen (Quick Step) takes the win ahead of Allan Davis (Liberty Seguros - Würth). Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Tom Boonen (Quick Step) takes the win ahead of Allan Davis (Liberty Seguros - Würth). Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Paris-Nice Results - Stage 2

2nd win for Boonen; leads overall.

Auge (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone               

138 Aivaras Baranauskas (Ltu) Agritubel                                

139 Arkaitz Duran Aroca (Spa) Saunier Duval-Prodir                      

140 Maarten Den Bakker (Ned) Team Milram                               

141 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital                                 

142 Nicolas Crosbie (Fra) Agritubel                                 1.36

143 Sergio Paulinho (Por)
Liberty
Seguros-W?rth Team         3.34

144 Hans Dekkers (Ned) Agritubel                                    6.30

145 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                

146 Nicola Loda (Ita) Liquigas                                         

147 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance                                

148 Aur?lien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                        

149 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone            

150 Micha?l Blaudzun (Den) Team CSC                                     

151 Renaud Dion (Fra) AG2R Prevoyance                                  

152 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole                                 

153 Eric Berthou (Fra) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  

154 Gustav Larsson (Swe) Fran?aise des Jeux                            

155 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi                             

156 Eddy Mazzoleni (Ita) T-Mobile Team                                 

157 Daniele Colli (Ita) Liquigas                                        

158 Jose Antonio Redondo (Spa)
Liberty
Seguros-W?rth Team    

159 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir                           

160 Graeme Brown (Aus) Rabobank                                    11.19

161 Iker Flores (Spa) Euskaltel-Euskadi                                

DNS Gerben L?wik (Ned) Rabobank

HD Ivan Ramiro Parra (Col) Cofidis, le Credit par Telephone            

DNF Mirko Celestino (Ita) Team Milram                                  

DNF Pierrick Fedrigo (Fra) Bouygues Telecom                            

DNF Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner                                 

DNF Christian Vandevelde (
USA
) Team CSC

 

Overall rankings after stage 2:

1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic        10:22:41

2 Bobby Julich (USA) Team CSC                                       0.17

3 Andrey Kashechkin (Kaz)
Liberty
Seguros-W?rth Team        0.18

4 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                            0.20

5 Beno?t Vaugrenard (Fra) Fran?aise des Jeux                        0.22

6 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-W?rth Team                      0.24

7 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                                 

8 Floyd Landis (USA) Phonak Hearing Systems                         0.25

9 Sandy Casar (Fra) Fran?aise des Jeux                                 

10 Matej Mugerli (Slo) Liquigas                                        

11 J?r?me Pineau (Fra) Bouygues Telecom                             0.26

12 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  

13 Vladimir Guysev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team     

14 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                        

15 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                               0.27

16 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                        

17 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance                            0.28

18 Jos? Azevedo (Por) Discovery Channel Pro Cycling Team        

19 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems                       

20 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R Prevoyance                            0.30

21 Aleixei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 

22 David Zabriskie (USA) Team CSC                                      

23 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir                         

24 Haimar Zubeldia (Spa) Euskaltel-Euskadi                             

25 Francesco Failli (Ita) Liquigas                                     

26 Jos? Alberto Martinez (Spa) Agritubel                               

27 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                      0.31

28 Robert Hunter (RSA) Phonak Hearing Systems                          

29 Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears          

30 Mirco Lorenzetto (Ita) Team Milram                                  

31 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                          0.32

32 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                         

33 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team

34 Thomas L?vkvist (Swe) Fran?aise des Jeux                             

35 Andriy Grivko (Ukr) Team Milram

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment