Paris - Nice Results: Stage 2

News & Results

03/11/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

Paris - Nice Results: Stage 2

March 11, 2003: La Clayette - Saint-Etienne (182.5 km):
1 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                 05:01:14 (36.35 km/h)
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom
3 Alexandre Botcharov (Rus) Ag2R Prevoyance
4 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
5 Mikel Zarrabeitia (Spa) ONCE-Eroski
6 Volodomir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo                          0.03
7 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                        0.18
8 David Latasa (Spa) Kelme-Costa Blanca

79 Constantino Zaballa (Spa) Kelme-Costa Blanca
80 Lennie Kristensen (Den) Team CSC
81 Torsten Hiekmann (Ger) Team Telekom
82 Jos Alberto Martinez (Spa) Euskaltel-Euskadi
83 Josu Silloniz (Spa) Euskaltel-Euskadi
84 David Moncoutie (Fra) Cofidis Credit Par Telephone          13.23
85 Marius Sabaliauskas (Ltu) Saeco-Longoni Sport
86 Marek Rutkiewicz (Pol) Cofidis Credit Par Telephone         13.36
87 Nicola Loda (Ita) Fassa Bortolo
88 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
89 Jorg Ludewig (Ger) Saeco-Longoni Sport                      14.14
90 Benoit Poilvet (Fra) Credit Agricole
91 Christophe Mengin (Fra) FDJeux.com
92 Antonio Cruz (USA) US Postal presented by Berry Floor
93 Aur?lien Clerc (Swi) Quick Step-Davitamon
94 Wilfried Cretskens (Bel) Quick Step-Davitamon
95 Philippe Gaumont (Fra) Cofidis Credit Par Telephone
96 Stefan Van Dijk (Ned) Lotto-Domo
97 Leon Van Bon (Ned) Lotto-Domo
98 Alessio Galletti (Ita) Saeco-Longoni Sport
99 Torsten Schmidt (Ger) Gerolsteiner
100 Christopher Jenner (NZl) Credit Agricole
101 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta
102 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo
103 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo
104 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner
105 Michael Skelde (Den) Team fakta
106 Danilo Hondo (Ger) Team Telekom
107 Lars Bak (Den) Team fakta
108 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
109 Gorka Gerrikagoitia (Spa) Euskaltel-Euskadi
110 Alberto Lopez De Munain (Spa) Euskaltel-Euskadi
111 Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo
112 Frank H?j (Den) Team fakta
113 Andy Flickinger (Fra) Ag2R Prevoyance
114 Ludovic Martin (Fra) Jean Delatour
115 Paulo Barroso (Por) Milaneza-MSS
116 Rui Lavarhinas (Por) Milaneza-MSS
117 Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
118 Anthony Morin (Fra) Credit Agricole
119 David Canada (Spa) Quick Step-Davitamon
120 Mikel Pradera (Spa) ONCE-Eroski
121 Ludovic Turpin (Fra) Ag2R Prevoyance
122 Alexandre Usov (Blr) Phonak Hearing Systems
123 Nicolas Jalabert (Fra) Team CSC
124 Miguel Martinez (Fra) Phonak Hearing Systems
125 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems
126 Patrice Halgand (Fra) Jean Delatour
127 Rene Haselbacher (Aut) Gerolsteiner
128 Tristan Hoffman (Ned) Team CSC
129 Angel Castresana (Spa) ONCE-Eroski
130 C?dric Vasseur (Fra) Cofidis Credit Par Telephone
131 Isaac Galvez (Spa) Kelme-Costa Blanca
132 Nicolas Vogondy (Fra) FDJeux.com                           16.21
133 Yuriy Krivtsov (Ukr) Jean Delatour                         17.16
134 Eddy Seigneur (Fra) Jean Delatour
135 Sebastian Lang (Ger) Gerolsteiner                          19.16
136 Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
137 Lizuarte Martins (Por) Milaneza-MSS
138 Mickael Pichon (Fra) FDJeux.com                            19.32
139 Damon Kluck (USA) US Postal presented by Berry Floor
140 Matthew White (Aus) US Postal presented by Berry Floor
141 Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com
142 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
143 Baden Cooke (Aus) FDJeux.com
144 Thomas Eriksen (Den) Team CSC
145 Giosu? Bonomi (Ita) Saeco-Longoni Sport
146 Mario Aerts (Bel) Team Telekom
147 Guennadi Mikhailov (Rus) US Postal presented by Berry Fl
148 Nicolas Portal (Fra) Ag2R Prevoyance
149 Julian Winn (GBr) Team fakta                               24.59
150 Manuel Calvente (Spa) Team CSC
DNF Glenn D'hollander (Bel) Lotto-Domo
DNF St?phane Auge (Fra) Credit Agricole
DNF Andrei Kivilev (Kaz) Cofidis Credit Par Telephone
DNF Ivan Quaranta (Ita) Saeco-Longoni Sport
DNF Julian Usano (Spa) Kelme-Costa Blanca
DNF Daniele Nardello (Ita) Team Telekom

Overall rankings after stage 2:
1 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                     10:20:25
2 Alexandre Vinokourov (Kaz) Team Telekom                       0.03
3 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo                               0.13
4 Mikel Zarrabeitia

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment