Paris-Nice Results - Stage 1

News & Results

03/6/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Tom Boonen (Quick Step) takes the win. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Tom Boonen (Quick Step) takes the win. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Paris-Nice Results - Stage 1

Boonen wins sprint; takes overall lead.

 



 

March 6, 2006: Villemandeur ? Saint Amand-Montrond ( <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" /?>193 km ):
1 Tom Boonen (Bel) Quick Step-Innergetic        04:56:01<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>

2 Allan Davis (Aus) Liberty Seguros-W?rth Team                         

3 Francisco Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir                         

4 Elia Rigotto (Ita) Team Milram                                       

5 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital                              

6 Gert Steegmans (Bel) Davitamon-Lotto                                 

7 Vicente Reynes (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  

8 Lilian Jegou (Fra) Fran?aise des Jeux                                

9 Vladimir Guysev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team             

10 Hans Dekkers (Ned) Agritubel                                        

11 Roger Hammond (GBr) Discovery Channel Pro Cycling Team              

12 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole                                  

13 Daniele Colli (Ita) Liquigas                                        

14 Jimmy Engoulvent (Fra) Credit Agricole                               

15 Thomas Ziegler (Ger) T-Mobile Team                                  

16 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                         

17 Marcus Zberg (Swi) Gerolsteiner                                     

18 Jos? Alberto Martinez (Spa) Agritubel                               

19 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner                                

20 Aitor Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                             

21 Samuel Sanchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                               

22 Simone Cadamuro (Ita) Team Milram                                   

23 Andrey Kashechkin (Kaz) Liberty Seguros-W?rth Team                  

24 J?r?me Pineau (Fra) Bouygues Telecom                                

25 Yaroslav Popovych (Ukr) Discovery Channel Pro Cycling Team          

26 Aleixei Markov (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 

27 Graeme Brown (Aus) Rabobank                                         

28 Mirko Celestino (Ita) Team Milram                                    

29 Patxi Xabier Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital                  

30 Aitor Osa (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                          

31 Robert F?rster (Ger) Gerolsteiner                                   

32 Aitor Perez Arrieta (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears            

33 Aur?lien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                         

34 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                           

35 Erik Dekker (Ned) Rabobank                                          

36 Guido Trenti (USA) Quick Step-Innergetic                            

37 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram                                 

38 Mathew Hayman (Aus) Rabobank                                        

39 Bas Giling (Ned) T-Mobile Team                                       

40 Tomas Vaitkus (Ltu) AG2R Prevoyance                                 

41 Nicola Loda (Ita) Liquigas                                          

42 Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom                                  

43 Christian Vandevelde (USA) Team CSC                                 

44 Nicolas Jalabert (Fra) Phonak Hearing Systems                       

45 Marcus Burghardt (Ger) T-Mobile Team                                

46 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital                                 

47 Dario Cioni (Ita) Liquigas                                          

48 Bobby Julich (USA) Team CSC                                         

49 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                        

50 Joost Posthuma (Ned) Rabobank                                       

51 Andoni Aranaga (Spa) Euskaltel-Euskadi                              

52 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi                               

53 Christopher Horner (USA) Davitamon-Lotto                            

54 Luis Sanchez (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                       

55 Benjamin Noval Gonzalez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team    

56 Michael Albasini (Swi) Liquigas                                     

57 Beno?t Vaugrenard (Fra) Fran?aise des Jeux                          

58 Linus Gerdemann (Ger) T-Mobile Team                                 

59 Antonio Colom (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                  

60 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                     

61 Alexandre Moos (Swi) Phonak Hearing Systems                         

62 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital                                 

63 Javier Meijas (Spa) Saunier Duval-Prodir                            

64 Thomas L?vkvist (Swe) Fran?aise des Jeux                            

65 Sandy Casar (Fra) Fran?aise des Jeux                                

66 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance                               

67 Ramos Fernandez De
La Puebla (Spa) Saunier Duval-Prodir             

68 Bradley Mc Gee (Aus) Fran?aise des Jeux                             

69 Mirco

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment