Milano-Torino Results

News & Results

03/5/2006| 0 comments
by Tommy Murphy
Igor Astarloa (Barloworld) takes the win in Torino (no Olympics in sight). Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Igor Astarloa (Barloworld) takes the win in Torino (no Olympics in sight). Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Milano-Torino Results

Astarloa is back!

 

 

 

 

March 4, 2006: Milano - <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" /?>
Torino ( 199 km ):

1 Igor Astarloa (Spa) Barloworld        04:30:36<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /?>

2 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                        

3 Mirko Celestino (Ita) Team Milram                                       

4 Alessandro Ballan (Ita) Lampre-Fondital                                 

5 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                         0.07

6 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas                                         

7 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                           

8 Gabriele Bosisio (Ita) Team Tenax Salmilano                             

9 Andrea Tonti (Ita) Acqua Sapone                                         

10 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni             

11 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team L.P.R.                                    

12 Cristian Gasperoni (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                       

13 Daniele Righi (Ita) Lampre-Fondital                                    

14 Massimiliano Maisto (Ita) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare       

15 Massimo Giunti (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                           

16 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems                

17 Marco Osella (Ita) Team Androni Giocattoli- 3C Casalinghi               

18 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems                            

19 Simone Bruson (Ita) Team Universal Caffe'-C.B. Immobiliare             

20 Pedro Arreitunandia Quintero (Spa) Barloworld                          

21 Ruslan Pidgornyy (Ukr) Team Tenax Salmilano                            

22 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone            

23 Massimiliano Gentili (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                     

24 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                               

25 Mauricio Soler (
Col
) Acqua Sapone                                   0.31

26 Luca Ascani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                              

27 Bert Grabsch (Ger) Phonak Hearing Systems                               

28 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                          

29 Stefano Zanini (Ita) Liquigas                                       1.11

30 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital                                  

31 Cristian Moreni (Ita) Cofidis, le Credit par Telephone                 

32 Antonio D'aniello (Ita) Miche                                          

33 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                       

34 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua Sapone                                     

35 Pasquale Muto (Ita) Miche                                              

36 Matteo Lasurdi (Ita) OTC Doors-Lauretana                               

37 Aliaksandr Kuchynski (Blr) Ceramica Flaminia                           

38 Gr?gory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                              

39 Bingen Fernandez Bustinza (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone       

40 Krzysztof Szczawinski (Pol) Ceramica Flaminia                          

41 Jamie Burrow (GBr) OTC Doors-Lauretana                                 

42 Raffaele Illiano (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni           

43 Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia                                  

44 Armando Rupa (Ita) Miche                                                

45 Paolo Bailetti (Ita) Team Androni Giocattoli- 3C Casalinghi             

46 Cristiano Salerno (Ita) Team Tenax Salmilano                           

47 Leonardo Giordani (Ita) Naturino-Sapore Di Mare                        

48 Fabio Baldato (Ita) Team Tenax Salmilano                               

49 Giairo Ermeti (Ita) Team L.P.R.                                        

50 Brian Vandborg (Den) Team CSC                                          

51 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                       

52 Juan Pablo Magallanes Aranda (Mex) Team Androni Giocattoli- 3C Casalinghi    

53 Ludovic Turpin (Fra) AG2R Prevoyance                                        

54 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                                 

55 Fr?d?ric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                       

56 Stefano Boggia (Ita) Ceramica Flaminia                                      

57 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems                                 

58 Roberto Petito (Ita) Team Tenax Salmilano                                   

59 Andy Schleck (Lux) Team CSC                                                 

60 Amael Moinard (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                        

61 Luis Felipe Laverde Jimenez (
Col
) Ceramica Panaria-Navigare                 

62 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                             

63 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram                                              

64 Valerio Agnoli (Ita)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment