La Vuelta Results - Stage 3

News & Results

08/28/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Ventoso takes the stage win ahead of Hushovd. Photo copyright Roadcycling.com.
Ventoso takes the stage win ahead of Hushovd. Photo copyright Roadcycling.com.

La Vuelta Results - Stage 3

Ventoso wins longest stage; Hushovd maintains overall lead.

 

 

 

 

 

 


 

Please visit our sponsors.

 

August 28, 2006:
Cordoba
? Almendralejo ( 220 km ):
1 Francisco Jos? Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir        05:43:45

2 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                  

3 Stuart O'Grady (Aus) Team CSC                                       

4 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                        

5 Robbie McEwen (Aus) Davitamon-Lotto                                 

6 Danilo Napolitano (Ita) Lampre-Fondital                             

7 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                         

8 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank                                        

9 Aur?lien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                         

10 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance                           

11 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital                              

12 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner                               

13 Ren? Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                                

14 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic                          

15 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital                               

16 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance                               

17 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                   

18 Bernhard Eisel (Aut) Fran?aise des Jeux                            

19 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                     

20 Inaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi                                

21 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto                               

22 Bj?rn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto                              

23 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone              

24 Rony Martias (Fra) Bouygues Telecom                                

25 Rub?n P?rez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                

26 ?ngel G?mez G?mez (Spa) Saunier Duval-Prodir                        

27 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone           

28 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                               

29 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                             

30 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team                                    

31 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance                                  

32 Mauricio Ardila (Col) Rabobank                                     

33 Francesco Failli (Ita) Liquigas                                    

34 Igor Anton (Spa) Euskaltel-Euskadi                                 

35 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems                             

36 Mark Renshaw (Aus) Credit Agricole                                 

37 Aaron Kemps (Aus) Astana Team                                       

38 J?r?me Pineau (Fra) Bouygues Telecom                               

39 Andr? Greipel (Ger) T-Mobile Team                                  

40 Xavier Florencio (Spa) Bouygues Telecom                            

41 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance                              

42 Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 

43 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam                                       

44 Jos? Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance                             

45 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team                                 

46 Robert F?rster (Ger) Gerolsteiner                                  

47 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital                                 

48 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi                              

49 Lorenzo Bernucci (Ita) T-Mobile Team                               

50 David De
La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir                      

51 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 

52 Stijn Devolder (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team            

53 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team                                

54 Vladimir Gusev (Rus) Discovery Channel Pro Cycling Team            

55 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana Team                              

56 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole                               

57 Samuel S?nchez (Spa) Euskaltel-Euskadi                             

58 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team             

59 Miguel A. Mart?n Perdiguero (Spa) Phonak Hearing Systems           

60 Egoi Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team             

61 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                 

62 Ruggero Marzoli (Ita) Lampre-Fondital                               

63 Andr? Korff (Ger) T-Mobile Team                                    

64 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team           

65 Jurgen Van Goolen (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team         

66 Jos? Ange Gomez Marchante (Spa) Saunier Duval-Prodir               

67 Marco

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment