La Vuelta Results - Stage 18

News & Results

09/14/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Kashechkin wins stage. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Kashechkin wins stage. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

La Vuelta Results - Stage 18

Kashechkin wins stage as Vinokourov extends overall lead.

Fern?ndez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone                   

60 Mikel Astarloza (Spa) AG2R Prevoyance                                     

61 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team                                  13.02

62 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                       13.12

63 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                               13.15

64 Oscar Pereiro (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                14.35

65 Jos? Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance                                   

66 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                              

67 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                           

68 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto                                       

69 Ian Mcleod (RSA) Fran?aise des Jeux                                   14.39

70 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram                                        14.50

71 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance                                       

72 Sebastian Siedler (Ger) Team Milram                                  14.53

73 Beno?t Poilvet (Fra) Credit Agricole                                  15.12

74 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                                 15.13

75 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                                15.37

76 Bj?rn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto                              15.51

77 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step-Innergetic                         16.32

78 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas                                      

79 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team                    

80 Janez Brajkovic (Slo) Discovery Channel Pro Cycling Team                  

81 Pieter Weening (Ned) Rabobank                                         16.35

82 Pierre Drancourt (Bel) Bouygues Telecom                                   

83 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi                                     

84 I?igo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi                                   

85 Marco Velo (Ita) Team Milram                                              

86 David De
La Fuente (Spa) Saunier Duval-Prodir                             

87 Fred Rodriguez (USA) Davitamon-Lotto                             16.56

88 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank                                         18.00

89 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital                                22.10

90 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole                                        

91 David Navas (Spa) AG2R Prevoyance                                          

92 Mads Kaggestad (Nor) Credit Agricole                                      

93 Jean-Patrick Nazon (Fra) AG2R Prevoyance                                  

94 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital                                      

95 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                                    

96 Kjell Carlstr?m (Fin) Liquigas                                            

97 David George (RSA) Relax-Gam                                              

98 Dario Andriotto (Ita) Liquigas                                            

99 Carlos Barredo (Spa) Astana Team                                          

100 Robert F?rster (Ger) Gerolsteiner                                        

101 Francesco Failli (Ita) Liquigas                                           

102 Aaron Kemps (Aus) Astana Team                                            

103 S?bastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic                           

104 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                        

105 William Walker (Aus) Rabobank                                            

106 Claudio Corioni (Ita) Lampre-Fondital                                    

107 Alberto Ben?tez (Spa) Saunier Duval-Prodir                               

108 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                 

109 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team                                      

110 Florian Stalder (Swi) Phonak Hearing Systems                             

111 Cyril Lemoine (Fra) Credit Agricole                                       

112 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital                                       

113 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                          

114 Scott Davis (Aus) T-Mobile Team                                           

115 J?r?my Roy (Fra) Fran?aise des Jeux                                      

116 Joan Horrach (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                        

117 Luis Fern?ndez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems                     

118 Aur?lien Clerc (Swi) Phonak Hearing Systems                              

119 Francisco Jos? Ventoso (Spa) Saunier Duval-Prodir                        

120 David Millar (GBr) Saunier Duval-Prodir                                  

121 Alberto Ongarato (Ita) Team Milram                                       

122 Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems                                   

123 Enrico Poitschke (Ger) Team Milram                                       

124 Fabien Patanchon (Fra) Fran?aise des Jeux                                 

125 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole                                     

126 Kevin De Weert (Bel) Quick Step-Innergetic                               

127 Jorge Garc?a

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment