La Vuelta Results - Stage 10

News & Results

09/5/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen

La Vuelta Results - Stage 10

Paulinho wins stage 10 of Vuelta a Espana; Valverde maintains overall lead.

Fern?ndez (Spa) Cofidis, le Credit par Telephone                   

66 Michael Barry (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team                    

67 Erik Zabel (Ger) Team Milram                                               

68 Assan Bazayev (Kaz) Astana Team                                           

69 Matteo Carrara (Ita) Lampre-Fondital                                      

70 Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi                                      

71 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                               

72 David Ca?ada (Spa) Saunier Duval-Prodir                                   

73 Marco Velo (Ita) Team Milram                                              

74 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone                     

75 St?phane Goubert (Fra) AG2R Prevoyance                                    

76 Thierry Marichal (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                   

77 Rub?n P?rez (Spa) Euskaltel-Euskadi                                       

78 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                           

79 Daniel Becke (Ger) Team Milram                                            

80 Ryder Hesjedal (Can) Phonak Hearing Systems                               

81 Pedro Horrillo (Spa) Rabobank                                             

82 Geoffroy Lequatre (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                  

83 Jes?s Hern?ndez (Spa) Relax-Gam                                            

84 Cyril Dessel (Fra) AG2R Prevoyance                                        

85 Alexandre Usov (Blr) AG2R Prevoyance                                      

86 Jorge Garc?a (Spa) Relax-Gam                                              

87 Pieter Mertens (Bel) Davitamon-Lotto                                      

88 Beno?t Poilvet (Fra) Credit Agricole                                      

89 David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                         

90 Fr?d?ric Bessy (Fra) Cofidis, le Credit par Telephone                     

91 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                           

92 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                                

93 Pablo Lastras (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                         

94 Stephan Schreck (Ger) T-Mobile Team                                       

95 Laszlo Bodrogi (Hun) Credit Agricole                                      

96 Enrico Franzoi (Ita) Lampre-Fondital                                      

97 Steve Morabito (Swi) Phonak Hearing Systems                               

98 David George (RSA) Relax-Gam                                              

99 Nacor Burgos (Spa) Relax-Gam                                              

100 I?igo Landaluze (Spa) Euskaltel-Euskadi                                  

101 Jos? Luis Arrieta (Spa) AG2R Prevoyance                                  

102 Luis Fern?ndez Oliveira (Spa) Phonak Hearing Systems                     

103 Bj?rn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto                                     

104 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                                     

105 Olivier Kaisen (Bel) Davitamon-Lotto                                     

106 Anthony Geslin (Fra) Bouygues Telecom                                     

107 William Walker (Aus) Rabobank                                            

108 Bart Dockx (Bel) Davitamon-Lotto                                         

109 Serguei Yakovlev (Kaz) Astana Team                                       

110 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                                  

111 Fabio Sacchi (Ita) Team Milram                                           

112 Luca Paolini (Ita) Liquigas                                              

113 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic                                

114 Luis Le?n S?nchez (Spa) Astana Team                                      

115 David Loosli (Swi) Lampre-Fondital                                       

116 Alessandro Spezialetti (Ita) Liquigas                                     

117 Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner                                        

118 Marcus Ljungqvist (Swe) Team CSC                                         

119 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC                                          

120 Heinrich Haussler (Ger) Gerolsteiner                                  4.41

121 Magnus Backstedt (Swe) Liquigas                                          

122 Torsten Hiekmann (Ger) Gerolsteiner                                      

123 Davide Vigano (Ita) Quick Step-Innergetic                                

124 Ian Mcleod (RSA) Fran?aise des Jeux                                      

125 Mauricio Ardila (Col) Rabobank                                        5.01

126 Denis Menchov (Rus) Rabobank                                              

127 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step-Innergetic                               

128 Alessandro Petacchi (Ita) Team Milram                                    

129 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic                                   

130 Bernhard Eisel (Aut) Fran?aise des Jeux                               5.11

131 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step-Innergetic                               

132 Bastiaan Giling (Ned) T-Mobile Team                                      

133 Aaron Kemps (Aus) Astana Team                                            

134 S?bastien Rosseler (Bel) Quick Step-Innergetic                           

135 Fr?d?ric Finot (Fra) Fran?aise des Jeux                                  

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment