International Hessen Rundfahrt Results - Stage 2

News & Results

09/4/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen

International Hessen Rundfahrt Results - Stage 2

Michaelsen wins stage; Vasseur maintains overall lead.

US National Team                          
83 Christoph Roodhooft (Bel) Palmans-Collstrop                   
84 Karsten Vogel (Ger) Team ComNet-Senges                        
85 David Pell (Aus) Team ComNet-Senges                           
86 Dariusz Skoczylas (Pol) CCC-Polsat                            
87 Karsten Volkmann (Ger) Mixed Team 1                           
88 Mario De Clercq (Bel) Palmans-Collstrop                       
89 Daniel Olszewski (Ger) WINfix-techem                          
90 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat                             
91 Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo                               
92 Armin Kr?niger (Ger) Mixed Team 2                             
93 Emmanuel Magnien (Fra) Brioches La Boulang?re                 
94 Jean Zen (Fra) Brioches La Boulang?re                         
95 Leon Van Bon (Ned) Lotto-Domo                                 
96 Stefan Adamsson (Swe) Team Bianchi                            
97 Malte Urban (Ger) Team Bianchi                                
98 Cyril Gossmann (Fra) MBK-Oktos-Saint-Quentin                  
99 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo                                   
100 Andre Schulze (Ger) Mixed Team 2                             
101 Daniel Meinke (Ger) Team ComNet-Senges                       
102 Ronny Lauke (Ger) Mixed Team 1                               
103 Chris Peers (Bel) Cofidis, Le Cr?dit par T?l?phone           
104 Ronald Otto (Ger) WINfix-techem                              
105 Arnaud Coyot (Fra) Cofidis, Le Cr?dit par T?l?phone          
106 Jan Pokrandt (Ger) Mixed Team 1                              
107 Steffen Radochla (Ger) Team Bianchi                          
108 Tilo Sch?ler (Ger) Mixed Team 1                              
109 Andreas Kl?den (Ger) Team Telekom                            
110 Arvis Piziks (Lat) Team CSC                                  
111 Sascha Henrix (Ger) Team ComNet-Senges                       
112 Peter Penzell (USA) US National Team                     19.54
113 Jo Planckaert (Bel) Cofidis, Le Cr?dit par T?l?phone

Overall rankings after stage 2:
1 C?dric Vasseur (Fra) Cofidis - Le Cr?dit par T?l?phone       08:44:35
2 Maryan Hary (Fra) Brioches La Boulang?re                    0.06
3 Axel Merckx (Bel) Lotto - Domo                                0.07
4 Fr?d?ric Gabriel (Fra) MBK - Oktos-Saint-Quentin              0.39
5 Sylvain Chavanel (Fra) Brioches La Boulang?re                  
6 Bj?rn Glasner (Ger) Mixed Team 2                            0.57
7 Nicolas Jalabert (Fra) Team CSC                             0.58
8 Philippe Gaumont (Fra) Cofidis - Le Cr?dit par T?l?phone     0.59
9 Christophe Brandt (Bel) Lotto - Domo                             
10 Sergej Yakovlev (Kaz) Team Telekom                            
11 Ren? Haselbacher (Aut) Gerolsteiner                        3.07
12 Holger Sievers (Ger) Mixed Team 2                          3.10
13 Peter Wrolich (Aut) Gerolsteiner                              
14 Sergey Krushevskiy (Uzb) MBK-Oktos-Saint-Quentin              
15 Thomas Liese (Ger) Team Bianchi                               
16 Andreas Klier (Ger) Team Telekom                              
17 Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo                             
18 Nico Mattan (Bel) Cofidis, Le Cr?dit par T?l?phone            
19 Pascal Hungerb?hler (Swi) Mixed Team 1                     9.35
20 Chris Peers (Bel) Cofidis, Le Cr?dit par T?l?phone         9.58
21 Lars Michaelsen (Den) Team CSC                            20.15
22 Daniele Nardello (Ita) Team Telekom                       20.19
23 Udo B?lts (Ger) Gerolsteiner                              20.20
24 Jaroslaw Zarebski (Pol) CCC-Polsat                        20.23
25 Enrico Poitschke (Ger) Team Wiesenhof                     20.24
26 Maxim Gurov (Kaz) MBK-Oktos-Saint-Quentin                 20.25
27 Serge Baguet (Bel) Lotto-Domo                                 
28 Antony Geslin (Fra) Brioches La Boulang?re                    
29 Jakob Piil (Den) Team CSC                                 20.26
30 Eric Baumann (Ger) Team Wiesenhof                         25.58
31 Rony Martias (Fra) Brioches La Boulang?re                 26.04
32 Patrick Holsche (Ger) WINfix-techem                       26.07
33 Davy Commeyne (Bel) Palmans-Collstrop                     26.11
34 Sven Teutenberg (Ger) Team Bianchi                        26.15
35 Benny De Schrooder (Bel) Palmans-Collstrop                28.44
36 Christhope Detilloux (Bel) Lotto-Domo                         
37 Linus Gerdemann (Ger) WINfix-techem                           
38 Wolfram Wiese (Ger) Team ComNet-Senges                        
39 Daniel Becke (Ger) Team Bianchi                               
40 Ralf Grabsch (Ger) Team Wiesenhof                             
41 Marc Weisshaupt (Ger) CCC-Polsat                              
42 Markus Ganser (Ger) Team ComNet-Senges                        
43 Bj?rn Schr?der (Ger) Team Wiesenhof                           
44 Danilo Hondo (Ger) Team Telekom                               
45 Felix Odebrecht (Ger) WINfix-techem                           
46 Robert F?rster (Ger)

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment