Giro d'Italia Results - Stage 9

News & Results

05/15/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Vaitkus takes the win ahead of Bettini. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Vaitkus takes the win ahead of Bettini. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Giro d'Italia Results - Stage 9

Tomas Vaitkus cheats Bettini on the line; Basso maintains overall lead.

(Ita) Liberty Seguros-W?rth Team                       3.23

9 Tom Danielson (
USA
) Discovery Channel Pro Cycling Team                3.31

10 Jos? Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team    3.39

11 Andrea Noe' (Ita) Liquigas                                             3.45

12 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                          3.50

13 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems           4.21

14 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital                     4.38

15 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                               4.56

16 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi                           4.57

17 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital                                  5.03

18 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                  5.10

19 Jos? Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni       5.32

20 Jos? Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears         

21 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                         5.34

22 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni             5.45

23 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                       5.48

24 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic                         5.53

25 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team    6.50

26 Sandy Casar (Fra) Fran?aise des Jeux                                   7.03

27 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone                  7.35

28 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC                                    8.05

29 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto                                  8.10

30 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital                                  8.13

31 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                            8.56

32 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                   9.26

33 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                 9.27

34 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team                                     9.30

35 Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner                                     9.52

36 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-W?rth Team                     10.06

37 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                10.14

38 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems                           11.35

39 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance                       12.09

40 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems                              12.23

41 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                             12.32

42 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                                  12.49

43 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi                            12.54

44 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir                              13.16

45 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                             13.17

46 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                         13.41

47 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears             13.42

48 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                                  14.09

49 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                            15.41

50 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                       16.14

51 John Gadret (Fra) AG2R Prevoyance                                         

52 Marcos A. Serrano Rodriguez (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team    18.05

53 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                                  18.17

54 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team                                       18.20

55 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                               18.33

56 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 19.07

57 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                 19.43

58 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Fondital                                   20.47

59 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC                           20.52

60 Paolo Bettini (Ita) Quick Step-Innergetic                             21.16

61 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone        21.17

62 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir                        22.45

63 Addy Engels (Ned) Quick Step-Innergetic                               23.02

64 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance                                   23.33

65 Christian Knees (Ger) Team Milram                                     24.36

66 Jussi Veikkanen

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment