Giro d'Italia Results - Stage 8

News & Results

05/19/2003| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Cipo gets it! Podium girls here I come! Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Cipo gets it! Podium girls here I come! Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Giro d'Italia Results - Stage 8

Cipo gets his revenge!



May 18, 2003: Stage 8: Rieti-Arezzo (214.0 km):
1 Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron    05:29:46
2 Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo
3 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
4 Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
5 Isaac Galvez Lopez (Spa) Kelme-Costa Blanca
6 Andris Nauduzs (Lat) CCC-Atlas-Polsat
7 Jan Svorada (Cze) Lampre
8 Angelo Furlan (Ita) Alessio
9 Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
10 Crescenzo D'amore (Ita) Tenax
11 Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
12 Franco Pellizotti (Ita) Alessio
13 Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
14 Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
15 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
16 Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
17 Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
18 Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
19 Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
20 Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo             0.03
21 Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron            0.07
22 Fabio Baldato (Ita) Alessio                             0.09
23 Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack                 0.10
24 Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
25 Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
26 Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
27 Andrea Noe' (Ita) Alessio
28 Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
29 Carlos Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
30 Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
31 Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
32 Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
33 Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
34 Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
35 Cristian Moreni (Ita) Alessio
36 Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
37 Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
38 Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
39 Francesco Casagrande (Ita) Lampre
40 Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
41 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Fassa Bortolo
42 Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
43 Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat
44 Constantino Zaballa Gutierez (Spa) Kelme-Costa Blanc
45 Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
46 David Derepas (Fra) FDJeux.com
47 Alexis Rodriguez (Spa) Kelme-Costa Blanca
48 Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
49 Dario Pieri (Ita) Team Saeco
50 Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
51 Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
52 Adolfo Garcia Quesada (Spa) Kelme-Costa Blanca
53 Denis Lunghi (Ita) Alessio
54 Martin Hvastija (Slo) Tenax
55 Wladimir Belli (Ita) Lampre
56 Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
57 Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
58 Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
59 Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco
60 Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
61 Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
62 Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
63 Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
64 Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
65 Sergio Barbero (Ita) Lampre
66 Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
67 Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
68 Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
69 Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo
70 Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
71 Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
72 Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips
73 Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
74 Jordi Riera Valls (Spa) Kelme-Costa Blanca
75 Ignacio Gutierrez Cataluna (Spa) Kelme-Costa Blanca
76 Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
77 John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
78 Cristiano Frattini (Ita) Tenax
79 Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
80 Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Atlas-Polsat
81 Mauro Zanetti (Ita) Tenax
82 Sergei Lelekin (Rus) Tenax
83 Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
84 Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
85 Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
86 Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment