Giro d'Italia Results - Stage 3

News & Results

05/11/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Di Luca beats Cunego on the line. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Di Luca beats Cunego on the line. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Giro d'Italia Results - Stage 3

Di Luca wins stage; Bettini takes overall lead.

 


 



 

May 10, 2005: Diamante ? Giffoni Valle Piana (210 km):
1 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas-Bianchi        05:24:17

2 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Caffita                                 

3 Stefano Garzelli (Ita) Liquigas-Bianchi                             

4 Mirko Celestino (Ita) Domina Vacanze                                

5 Francisco J. Ventoso Alberdi (Spa) Saunier Duval-Prodir             

6 Paolo Bettini (Ita) Quick.Step                                      

7 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                       

8 Cristian Moreni (Ita) Quick.Step                                    

9 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                           

10 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel-Pro Cycling Team          

11 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                               

12 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                            

13 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                   

14 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                   

15 Dario David Cioni (Ita) Liquigas-Bianchi                           

16 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                             

17 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                  

18 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Caffita                               

19 Andrea Noe' (Ita) Liquigas-Bianchi                                 

20 Serguei Gonchar (Ukr) Domina Vacanze                               

21 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Davitamon-Lotto                 

22 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                          

23 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems                        

24 Vladimir Karpets (Rus) Illes Balears                               

25 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi                     

26 Tadej Valjavec (Slo) Phonak Hearing Systems                        

27 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                     

28 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                               

29 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                   

30 Jan Hruska (Cze) Liberty Seguros-Wurth Team                        

31 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                            

32 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                           

33 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux                               

34 Joan Horrach Rippoll (Spa) Illes Balears                           

35 Wladimir Belli (Ita) Domina Vacanze                                

36 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare        

37 Andrea Tonti (Ita) Lampre-Caffita                                  

38 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                      

39 Guido Trentin (Ita) Cofidis-Le Credit Par Telephone                 

40 Volodymyr Bileka (Ukr) Discovery Channel-Pro Cycling Team          

41 Jose' Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Colombia                   

42 Aitor Gonzalez Jimenez (Spa) Euskaltel-Euskadi                     

43 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems                        

44 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner                                 

45 Daniel Atienza Urendez (Spa) Cofidis-Le Credit Par Telephone       

46 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi                         

47 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Wurth Team                

48 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                    

49 Evgeni Petrov (Rus) Lampre-Caffita                                 

50 Tom Danielson (USA) Discovery Channel-Pro Cycling Team             

51 Marco Fertonani (Ita) Domina Vacanze                            0.09

52 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                    0.11

53 Charles Wegelius (GBr) Liquigas-Bianchi                         0.16

54 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare    0.55

55 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                  1.02

56 Julian Dean (NZl) Credit Agricole                                  

57 Alberto Ongarato (Ita) Fassa Bortolo                                

58 Stuart O'Grady (Aus) Cofidis-Le Credit Par Telephone               

59 Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo                                     

60 Jan Schaffrath (Ger) T-Mobile Team                                 

61 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo                            

62 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo                                   

63 Baden Cooke (Aus) Francaise Des Jeux                               

64 Filippo Pozzato (Ita) Quick.Step                                    

65 Lilian Jegou (Fra) Francaise Des Jeux                              

66 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                   

67 Andre' Korff (Ger) T-Mobile Team                                   

68

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment