Giro d'Italia Results - Stage 20

News & Results

05/27/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Ivan Basso (Team CSC) takes the stage win and extends his overall lead. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Ivan Basso (Team CSC) takes the stage win and extends his overall lead. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Giro d'Italia Results - Stage 20

Ivan Basso wins stage, increases overall lead.

 

 

 

 


May 27, 2006: Trento ? Aprica ( 212 km ):
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC        06:51:15

2 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir                                1.17

3 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                      2.51

4 Jos? E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems                      

5 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team                 6.03

6 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                                  

7 Sandy Casar (Fra) Fran?aise des Jeux                                      7.26

8 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic                               

9 Victor Hugo Pena Grisales (Col) Phonak Hearing Systems                       

10 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-W?rth Team                           

11 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team                        

12 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital                          

13 Jos? Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team            

14 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                        10.11

15 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                        

16 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                                    13.58

17 Martin Elmiger (Swi) Phonak Hearing Systems                                 

18 Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Cofidis, le Credit par Telephone              

19 Jose Serpa (Col) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni                      

20 Charles Wegelius (GBr) Liquigas                                             

21 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team            

22 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                                        

23 Hubert Dupont (Fra) AG2R Prevoyance                                         

24 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                               

25 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital                                       

26 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital                                       

27 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Fondital                                       

28 Maxime Monfort (Bel) Cofidis, le Credit par Telephone                   17.02

29 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                                   

30 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto                                       

31 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems                                  

32 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                          22.14

33 Joerg Ludewig (Ger) T-Mobile Team                                           

34 Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole                                       

35 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir                                    

36 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                      

37 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi                                  

38 Iker Flores Galarza (Spa) Euskaltel-Euskadi                                 

39 Francisco Perez Sanchez (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                

40 Carlos Da Cruz (Fra) Fran?aise des Jeux                                     

41 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                      

42 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramica Panaria-Navigare                  

43 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC                                         26.30

44 Benoit Joachim (Lux) Discovery Channel Pro Cycling Team                 26.47

45 Jos? Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic                       

46 Alessandro Vanotti (Ita) Team Milram                                    28.12

47 Sylvain Calzati (Fra) AG2R Prevoyance                                   29.07

48 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                   34.14

49 Christian Knees (Ger) Team Milram                                           

50 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears                   

51 Gabriele Missaglia (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni          35.46

52 Stef Clement (Ned) Bouygues Telecom                                         

53 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir                              

54 Fortunato Baliani (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                           

55 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                               

56 Bobby Julich (USA) Team CSC                                                 

57 Inigo Cuesta Lopez De Castro (Spa) Team CSC                                 

58 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone                       

59 Jos? Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears           

60 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                              

61 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment