Giro d'Italia Results - Stage 19

News & Results

05/28/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Jose' Rujano Guillen takes the stage win. Congrats! Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Jose' Rujano Guillen takes the stage win. Congrats! Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Giro d'Italia Results - Stage 19

Rujano takes stage; Savoldelli maintains overall lead.

 


 



 

May 28, 2005: Savigliano ? Sestriere (190 km):
1 Jose' Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Colombia        05:49:30

2 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Caffita                                0.26

3 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas-Bianchi                               1.37

4 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                1.53

5 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                             1.55

6 Serguei Gonchar (Ukr) Domina Vacanze                                   

7 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel-Pro Cycling Team              

8 Tadej Valjavec (Slo) Phonak Hearing Systems                            

9 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Davitamon-Lotto           2.38

10 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare              5.07

11 Ivan Parra (Col) Selle Italia-Colombia                             5.14

12 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                                  

13 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                   6.01

14 Daniel Atienza Urendez (Spa) Cofidis-Le Credit Par Telephone          

15 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Illes Balears                            6.40

16 Vladimir Karpets (Rus) Illes Balears                                  

17 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                                

18 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                    7.51

19 Wladimir Belli (Ita) Domina Vacanze                                8.01

20 Ruslan Ivanov (Mda) Domina Vacanze                               9.02

21 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi             9.51

22 Dario David Cioni (Ita) Liquigas-Bianchi                          10.29

23 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                      

24 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner                                     

25 Joan Horrach Rippoll (Spa) Illes Balears                              

26 Francisco J Vila Errandonea (Spa) Lampre-Caffita                      

27 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems                           

28 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems                           

29 Charles Wegelius (GBr) Liquigas-Bianchi                               

30 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas-Bianchi                        10.44

31 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team         12.01

32 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Saunier Duval-Prodir                   

33 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Caffita                               12.33

34 Dmitriy Muravyev (Kaz) Credit Agricole                            13.56

35 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                           14.09

36 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                          14.20

37 Cedric Vasseur (Fra) Cofidis-Le Credit Par Telephone          15.21

38 Christian Werner (Ger) T-Mobile Team                                   

39 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir                          15.42

40 Thomas Dekker (Ned) Rabobank                                          

41 Daniel Schnider (Swi) Phonak Hearing Systems                          

42 Rene' Andrle (Cze) Liberty Seguros-Wurth Team                         

43 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                             15.55

44 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                            

45 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                          16.22

46 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                  17.40

47 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi                        

48 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                   21.38

49 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                          

50 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                             

51 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                         

52 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Caffita                                  

53 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                       

54 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Wurth Team                   

55 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare           

56 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                             

57 Andrea Noe' (Ita) Liquigas-Bianchi                                    

58 Guido Trentin (Ita) Cofidis-Le Credit Par Telephone                    

59 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                              

60 Carlos Dacruz (Fra) Francaise Des Jeux                                

61 Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom                            

62 Cyrille Monnerais (Fra) Francaise Des Jeux                            

63 Alessandro Vanotti (Ita) Domina Vacanze                               

64 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi                          

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment