Giro d'Italia Results - Stage 17

News & Results

05/26/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Ivan Basso (Team CSC) takes the win and appears more than ready for tomorrow's time trial. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Ivan Basso (Team CSC) takes the win and appears more than ready for tomorrow's time trial. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Giro d'Italia Results - Stage 17

Ivan Basso takes stage win; Savoldelli maintains overall lead.

 

 


 



 

May 26, 2005: Varazze ? Limone Piemonte (194 km):
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC        05:15:46

2 Jose' Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Colombia                    1.06

3 Gilberto Simoni (Ita) Lampre-Caffita                                   

4 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                                1.32

5 Ivan Parra (Col) Selle Italia-Colombia                              1.48

6 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                          

7 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel-Pro Cycling Team              

8 Serguei Gonchar (Ukr) Domina Vacanze                                   

9 Tadej Valjavec (Slo) Phonak Hearing Systems                            

10 Vladimir Karpets (Rus) Illes Balears                                   

11 Dario David Cioni (Ita) Liquigas-Bianchi                           1.55

12 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare              2.25

13 Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo                               2.29

14 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team            2.34

15 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi               2.45

16 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas-Bianchi                              2.49

17 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                                

18 Ruben Lobato Elvira (Spa) Saunier Duval-Prodir                   2.59

19 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Illes Balears                            3.01

20 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Caffita                                3.24

21 Daniel Atienza Urendez (Spa) Cofidis-Le Credit Par Telephone          

22 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                   4.14

23 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                   4.20

24 Paolo Tiralongo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                    4.45

25 Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto                            4.55

26 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                               5.06

27 Cedric Vasseur (Fra) Cofidis-Le Credit Par Telephone               5.20

28 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare    5.51

29 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Davitamon-Lotto                 6.02

30 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                         6.22

31 Francisco J Vila Errandonea (Spa) Lampre-Caffita                   7.34

32 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                              7.47

33 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                          8.12

34 Paolo Bettini (Ita) Quick.Step                                     8.16

35 Joan Horrach Rippoll (Spa) Illes Balears                          10.02

36 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas-Bianchi                        10.05

37 Steve Zampieri (Swi) Phonak Hearing Systems                       10.34

38 Andrea Peron (Ita) Team CSC                                       13.34

39 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                          

40 Mirko Celestino (Ita) Domina Vacanze                              14.28

41 Erik Zabel (Ger) T-Mobile Team                                        

42 Jan Schaffrath (Ger) T-Mobile Team                                    

43 Jan Hruska (Cze) Liberty Seguros-Wurth Team                           

44 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                       

45 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                               

46 Domenico Pozzovivo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                    

47 Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval-Prodir                          16.47

48 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi                      16.53

49 Angel Gomez Gomez (Spa) Saunier Duval-Prodir                          

50 Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Saunier Duval-Prodir                   

51 Sandy Casar (Fra) Francaise Des Jeux                              17.15

52 Charles Wegelius (GBr) Liquigas-Bianchi                           17.20

53 Andrea Noe' (Ita) Liquigas-Bianchi                                20.38

54 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                              

55 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi                        

56 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                         

57 Marius Sabaliauskas (Ltu) Lampre-Caffita                              

58 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel-Euskadi                       

59 Matthew White (Aus) Cofidis-Le Credit Par Telephone                   

60 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner                                    

61 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo                                  21.01

62 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel-Pro Cycling Team                

63 Marco Milesi (Ita)

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment