Giro d'Italia Results - Stage 11

News & Results

05/18/2006| 0 comments
by Thomas Valentinsen
Jan Ullrich riding hard on the flat roads. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
Jan Ullrich riding hard on the flat roads. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Giro d'Italia Results - Stage 11

Jan Ullrich wins time trial; Basso extends overall lead.

180 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas                                   10.37

181 Alberto Loddo (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni            11.07

182 Jos? Antonio Garrido Lima (Spa) Quick Step-Innergetic                    

183 Sergio Barbero (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni           11.11

184 Santo Anza' (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni              12.41

 

Overall rankings after stage 11:
1 Ivan Basso (Ita) Team CSC        40:28:56

2 Jos? E. Gutierrez Cataluna (Spa) Phonak Hearing Systems             2.48

3 Serguei Gonchar (Ukr) T-Mobile Team                                     3.24

4 Paolo Savoldelli (Ita) Discovery Channel Pro Cycling Team             3.26

5 Tom Danielson (
USA
) Discovery Channel Pro Cycling Team            5.38

6 Franco Pellizotti (Ita) Liquigas                                        6.37

7 Victor Hugo Pena Grisales (
Col
) Phonak Hearing Systems              6.54

8 Damiano Cunego (Ita) Lampre-Fondital                                       

9 Gilberto Simoni (Ita) Saunier Duval-Prodir                              7.13

10 Danilo Di Luca (Ita) Liquigas                                          7.33

11 Jos? Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears    8.17

12 Jos? Luis Rubiera Vigil (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team    8.28

13 Juan Manuel Garate (Spa) Quick Step-Innergetic                         9.17

14 Jos? Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni      9.19

15 Andrea Noe' (Ita) Liquigas                                             9.24

16 Francisco J. Vila Errandonea (Spa) Lampre-Fondital                     9.43

17 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                               9.44

18 Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole                                 10.12

19 Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                         10.21

20 Sandy Casar (Fra) Fran?aise des Jeux                                      

21 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi                          11.15

22 Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                        11.27

23 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-W?rth Team                  11.48

24 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Fondital                                 11.54

25 Wladimir Belli (Ita) Selle Italia-Serramenti Diquigiovanni            12.29

26 Manuel Beltran Martinez (Spa) Discovery Channel Pro Cycling Team    12.36

27 Michael Rogers (Aus) T-Mobile Team                                    12.42

28 Marzio Bruseghin (Ita) Lampre-Fondital                                12.50

29 Josep Jufre Pou (Spa) Davitamon-Lotto                                 13.21

30 Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-Fondital                                 14.23

31 Axel Merckx (Bel) Phonak Hearing Systems                              14.58

32 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-W?rth Team                     15.00

33 Jens Voigt (Ger) Team CSC                                             15.01

34 Leonardo Duque (Col) Cofidis, le Credit par Telephone                 15.03

35 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                                15.47

36 Carlos Sastre Candil (Spa) Team CSC                                   16.05

37 Joan Horrach Rippoll (Spa) Caisse d'Epargne-Illes Balears           16.06

38 Leonardo Piepoli (Ita) Saunier Duval-Prodir                           17.14

39 Inigo Chaurreau Bernardez (Spa) AG2R Prevoyance                    17.17

40 Alexandre Botcharov (Rus) Credit Agricole                             18.18

41 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Liberty Seguros-W?rth Team               18.24

42 Guido Trentin (Ita) Saunier Duval-Prodir                              18.26

43 Nicki Sorensen (Den) Team CSC                                         18.29

44 Jan Ullrich (Ger) T-Mobile Team                                       18.46

45 Tadej Valjavec (Slo) Lampre-Fondital                                  18.52

46 David Lopez Garcia (Spa) Euskaltel-Euskadi                            19.01

47 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                                  19.39

48 Grischa Niermann (Ger) Rabobank                                       20.40

49 Theo Eltink (Ned) Rabobank                                            20.43

50 Johann Tschopp (Swi) Phonak Hearing Systems                           21.23

51 Vladimir Efimkin (Rus) Caisse d'Epargne-Illes Balears                 22.03

52 Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram                                  22.57

53 Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir                               23.39

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment