Giro d'Italia Results - Stage 10

News & Results

05/19/2005| 0 comments
by Thomas Valentinsen
McEwen beats Petacchi, O'Grady and Zabel in a very close sprint. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.
McEwen beats Petacchi, O'Grady and Zabel in a very close sprint. Photo copyright Fotoreporter Sirotti.

Giro d'Italia Results - Stage 10

McEwen wins again; Di Luca maintains overall lead.

Stefano Zanini (Ita) Quick.Step                                     

70 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas-Bianchi                           

71 Daniele Nardello (Ita) T-Mobile Team                                

72 Walter Beneteau (Fra) Bouygues Telecom                              

73 Guido Trentin (Ita) Cofidis-Le Credit Par Telephone                 

74 Rene' Andrle (Cze) Liberty Seguros-Wurth Team                       

75 Alexandr Kolobnev (Rus) Rabobank                                    

76 Gregory Rast (Swi) Phonak Hearing Systems                           

77 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col) Davitamon-Lotto                   

78 Davide Bramati (Ita) Quick.Step                                     

79 Wladimir Belli (Ita) Domina Vacanze                                 

80 Michele Scarponi (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                   

81 Giampaolo Caruso (Ita) Liberty Seguros-Wurth Team                   

82 Jose' Rujano Guillen (Ven) Selle Italia-Colombia                    

83 Dariusz Baranowski (Pol) Liberty Seguros-Wurth Team                 

84 Alessandro Vanotti (Ita) Domina Vacanze                             

85 Michael Barry (Can) Discovery Channel-Pro Cycling Team              

86 Volodymir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo                                

87 Jan Schaffrath (Ger) T-Mobile Team                                  

88 Sven Montgomery (Swi) Gerolsteiner                                  

89 Ivan Basso (Ita) Team CSC                                           

90 Giovanni Lombardi (Ita) Team CSC                                    

91 Michael Blaudzun (Den) Team CSC                                      

92 Frank Schleck (Lux) Team CSC                                        

93 Addy Engels (Ned) Quick.Step                                        

94 Markus Fothen (Ger) Gerolsteiner                                    

95 Tadej Valjavec (Slo) Phonak Hearing Systems                         

96 Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis-Le Credit Par Telephone          

97 Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto                                

98 Unai Etxebarria Arana (Ven) Euskaltel-Euskadi                        

99 Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo                                    

100 Pavel Padrnos (Cze) Discovery Channel-Pro Cycling Team             

101 Paolo Fornaciari (Ita) Lampre-Caffita                              

102 Christian Werner (Ger) T-Mobile Team                               

103 Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team                               

104 Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole                            

105 Volker Ordowski (Ger) Gerolsteiner                                  

106 Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole                          

107 Massimo Codol (Ita) Fassa Bortolo                                  

108 Antonio Tauler Llull (Spa) Illes Balears                           

109 Vladimir Karpets (Rus) Illes Balears                               

110 Marius Sabaliauskas (Ltu) Lampre-Caffita                           

111 Franck Renier (Fra) Bouygues Telecom                               

112 Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Saunier Duval-Prodir                    

113 Javier Ramirez Abeja (Spa) Liberty Seguros-Wurth Team              

114 Trent Wilson (Aus) Selle Italia-Colombia                           

115 Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole                           

116 Domenico Pozzovivo (Ita) Ceramica Panaria-Navigare                 

117 Yannick Talabardon (Fra) Credit Agricole                           

118 Juan Manuel Garate (Spa) Saunier Duval-Prodir                      

119 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Euskaltel-Euskadi                     

120 Unai Osa Eizaguirre (Spa) Illes Balears                            

121 Thorwald Veneberg (Ned) Rabobank                                   

122 Brett Lancaster (Aus) Ceramica Panaria-Navigare                    

123 Koldo Gil Perez (Spa) Liberty Seguros-Wurth Team                   

124 Bradley Wiggins (GBr) Credit Agricole                              

125 Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner                                     

126 Oliver Zaugg (Swi) Saunier Duval-Prodir                             

127 Cedric Vasseur (Fra) Cofidis-Le Credit Par Telephone               

128 Leonardo Scarselli (Ita) Selle Italia-Colombia                     

129 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) Ceramica Panaria-Navigare        

130 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel-Euskadi                    

131 Charles Wegelius (GBr) Liquigas-Bianchi                            

132 Roberto Laiseka Jaio (Spa) Euskaltel-Euskadi                       

133 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi                        

134 Nick Gates (Aus) Davitamon-Lotto                                   

135 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Caffita                               

136 Laurent Lefevre (Fra) Bouygues Telecom                             

137 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom                            

138 Baden Cooke (Aus) Francaise Des Jeux                               

Pages

Your comments
Your comments
sign up or login to post a comment